Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Uzun bir ömürden daha değerli bir gece

“Şüphesiz, biz O’nu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O Gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir selam (esenlik) gecesidir.” (Kadr Suresi)

İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren, beşeriyeti karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim, Kadir Gecesi’nde inmeye başlamış olduğu içindir ki müstakil bir sure ile çok izzetli ve müstesna bir gece olan bu gecenin şerefi yükseltilmiş ve bin aydan daha hayırlı kılınmıştır.

Kadir Gecesi çok mübarek, ulu, feyizli ve hayırlı bir gecedir. Bu gecenin hayrından, bereketinden ve izzetinden istifade etmek için gayret etmek ve bu geceden azami derecede yararlanmak, bir mü’min için yapılması gereken en önemli davranış biçimi olacaktır.

Hiç şüphesiz Kadir Gecesi’ne yetişmek mü'minler için büyük bir mutluluktur. Ancak, bu fırsatı kaçırmadan bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmek, çok daha büyük mutluluk ve çok daha büyük kazançtır. 

Ayların Sultanı Ramazan Ay’ının son on gününü, diğer günlerinden daha faziletli ve daha üstün kılan, Ramazan’ın bu günlerinin içinde saklı olduğu Kadir Gecesidir.

Kadir Gecesinin; Yüce Kur’an’ın indirildiği gece olduğu, bin aydan yani uzun bir insan ömrü olan 83 yıldan daha hayırlı olduğu, Cebrail ve diğer meleklerin O gecede yeryüzüne indikleri ve O gecenin tan yerinin ağarmasına kadar bir esenlik gecesi olduğu, bizzat Âlemlerin Rabbi Yüce Allah tarafından haber verilmektedir.

Yüce Allah’ımızın da buyurduğu gibi Kadir gecesi; bütün gecelerin şahıdır, sultanıdır.

Kadir gecesi bir ömre bedeldir.

Kadir gecesi yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı af ve mağfiret gecesidir.

Kadir gecesi kerem, izzet ve şeref gecesidir.

Kadir gecesi ihsan ve inâyet gecesidir.

Kadir gecesi selam ve rahmet gecesidir.

Kadir gecesi medet ve emân gecesidir. 

Kadir gecesi esenlik ve bağışlanma gecesidir.

Kadir gecesi karar, hüküm ve ferman gecesidir.

Kadir gecesi Cebrail ve diğer meleklerin tan yerinin ağarmasına kadar bölük bölük dünya semasına inerek mü’minleri selamladıkları ve inanan, samimi, günahkâr kulların bağışlanması için dua ettikleri mübarek bir gecedir.

Kadir gecesi Allah’ın rahmetinin cûşa gelip coştuğu, kaynayıp taştığı ve üzerimize sağanak sağanak yağdığı faziletli ve bereketli bir gecedir.

Kadir gecesi yüce Yaratıcımızın bizlere sunduğu ilahi bir ikram, büyük bir lütuf ve çok büyük bir fırsattır.

Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde, "Leyle-i Kadir, yirmi yedinci gecedir" buyurduğu için, İslâm âlimleri bu Hadis-i Şerif doğrultusunda amel ederek, Kadir gecesinin Ramazan’ın 27. gecesi olduğuna hükmetmişlerdir. Onun için yıllardır Ramazan’ın 27. gecesi Kadir gecesi olarak kutlanır ve halkımız bu geceyi zikirle, ibadetle, Kur’an’la ve dualarla geçirir.

Her ne kadar Kadir gecesi Ramazan’ın 27. gecesi olarak bilinse de, en sağlam ve en garanti olanı Efendimizin, “Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” Hadis-i Şerif ile amel etmek ve son on günü her gün Kadir gecesi bilmek, ona göre davranmaktır. 

Rahman ve Rahim olan Yüce Allah, kullarının kendi acizliklerini itiraf ederek bu gecede gözyaşlarıyla, aşk, vecd ve samimiyetle kendisine yönelmelerini elbette boşa çıkaracak değildir.

Efendimiz; “Kim inanarak ve sevabını ancak Allah’tan bekleyerek, Kadir gecesini ihlas ile geçirirse geçmiş günahları affedilir” buyurmuştur. 

Hz. Ayşe validemizin anlattığı;  “Dedim ki: Ey Allah’ın Rasûlü, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

Allahümme inneke afüvvün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle.) 

Peygamber Efendimizin Hz. Ayşe validemize öğrettiği bu duayı, diğer dualarımızın arasına katarak çokça okumak, İnşallah tüm dualarımızın kabulüne vesile olacaktır.

Allah Rasûlü bir Hadis-i Şerifinde bu gecenin faziletini şöyle izah ediyor: "Kadir gecesinde bir defa Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı Kerîmi hatmetmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir."

Kıymeti, değeri ve fazileti böylesine âşikâr ve kesin olan bu geceyi, elimize geçen çok büyük bir fırsat olarak görüp bu fırsatı kaçırmamak ve bu gecede kendimizi affettirmek için bütün enerjimizi Allah için kullanmak, biz günahkâr kullar için çok akıllıca bir iş olacaktır.

83 yıldan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin kadir ve kıymetini bilerek ona göre davranmalı, bu geceyi boş ve gaflet içerisinde geçirmemeli, Rabbimizin bize sunduğu bu büyük fırsattan azami derecede istifade etmeliyiz.

Yüce Yaratıcımızın af ve mağfiretine nail olmayı, ebedi hayatımızda saadet ve mutluluğu kazanmayı, cehennemden uzaklaşmayı ve cennet nimetlerine kavuşmayı istiyorsak, içinde bulunduğumuz gün ve geceleri iyi değerlendirmek zorundayız.

Kadir gecesini en iyi şekilde değerlendirmek; Kur’an’la haşır neşir olmak, Yüce Kitabımızın mesajını kavrayarak okumak, Allah’ı çokça zikretmek, secdeye kapanarak istiğfar etmek, gözyaşı ile karışık dualarımızı, tazarru ve niyazlarımızı Yaratıcımızın yüceler yücesi katına göndermekle olacaktır.      

Dualarımıza, sıkıntılar içinde olan İslâm âlemini ve günlerini bombalar altında, ekmeklerine kan damlayarak geçiren mazlum Müslümanları da katmayı unutmayalım. Tüm zalimlerin kahrı, tüm mazlumların kurtuluşu ve zaferi için gözyaşları ile gönülden dua etmek kardeşlik vazifemizdir.

Mü’min kardeşlerimin Kadir gecelerini tebrik ediyor, tüm İslâm âlemi için hayırlara, güzelliklere ve iyiliklere vesile olmasını ve tüm dünyadaki zulüm düzenleri yerine Hak ve Adaletin hâkim olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

(Aydan Arı Günden Duru – Salih Sedat Ersöz)

Önceki ve Sonraki Yazılar