Umut Yeşil Kalan Kısımlarımızda

“Genç kadın ölen oğlunun doğum gününü onun mezarı başında geçirmek üzere kasaba meydanındaki yaşlı bir adamdan çiçek almak ister. Parasını ödeyip ayrılmak üzereyken yaşlı adamın kurumuş bir çiçeğin solmuş yapraklarını temizlemeye uğraştığını görerek duraklar ‘Bu kurumuş çiçekle neden uğraşıyorsun ki?’diye sorar. Çiçekçiden aldığı yanıt şöyledir:’O daha tam kurumamış.Bazı yaprakları kurumuş gibi görünüyor ama şurada hala biraz yeşillik var. Umarım biraz ilgi ve sevgiyle bu bitki daha uzun yıllar çiçek açacak”

OG MANDİNO “ONİKİNCİ MELEK”
Her insanın kurumuş, cevap vermeyen ölmüş yanları olduğu gibi, ilgi ve sevgi yüklü dikkatli bir bakışla keşfedebileceğimiz yeşil yanları da mevcuttur. Bu yeşil yanlar, ilgi ve destek eksikliğinden kurumuş diğer kısımları yeşertecek güce sahiptir. Eğer toplum olarak bu yeşil kalmış kısımlarımızı desteklemezsek diğer kısımların bu canlı bölgeye hakim olmasıyla toplu bir kararmanın gerçekleşmesi de gecikmeyecektir.


Elimizde, yeşil yanları güçlendirerek dürüst, temiz bir toplum oluşturmak yada kararmış ve kurumuş tarafımızın bulaşıcı bir hastalık gibi tüm topluma hakim olması dışında da bir ihtimal gözükmüyor. Her iki yanımızın da hizmetkarı gruplar mevcut. Bu az kalmış ama samimi olduğuna inandığım yeşil kalmış canlı bölgeye destek ve omuz vermek kurumaya yüz tutmuş ağaçlara su vermek gibidir. Rüzgarınız, baharın yeşilliğini yada kışın bitişini işaret etmiyorsa, rüzgarı baharı getirenlerin üfürdüğü yana üfürmeniz sizinde üzerinize bir borçtur.


Bu anlamda, Memleket gazetesi Yeşil kalan yanlarımızın dirilmesine, kurumuş bölgelerimizin ise yeşermesine katkı sağlayacak bir gayrette olacaktır. Bu gayret olduğu sürece toplumsal tedavinin bir ifadesi olan yeşilin diriltilmesi mücadelesine herkesin destek vermesi gerektiği inancındayım. Memleket gazetesine ve yeşilleşme süreci yaşayacak biz kurulara bu çıkış hayırlı ve mübarek olsun.


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.