Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Ufuk Turu yolunda ve Aday Listeleri hazırlığı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından hiç ara verilmeden düzenlenen Ufuk Turu Toplantılarının 15. si bu yıl 9 – 13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Daha önce 11 defa katıldığım Ufuk Turu Toplantılarına 12. defa katılmak da nasip olur İnşaallah…

14. toplantısı geçen yıl Güneydoğumuzun incisi Mardin’de yapılan Ufuk Turu, bu yıl da Bursa’da gerçekleştiriliyor.

13. sü Kosova’da düzenlenen Ufuk Turu Toplantılarının ana teması “Medeniyet Tasavvuru”, geçen yıl ki toplantıların ana teması ise “Sivil Toplum ve Din” konusu idi.

Bu yıl ki toplantıların ana temasını ise, “Sivil Toplum ve Dünyevileşme” konusu oluşturuyor.

Toplantılar, Türkiye’nin dört bir yanından 300 kişiden fazla STK temsilcisinin katılımıyla gerçekleşecek.

Sadece Konya’dan katılanların sayısı 200’e yakın.

Ufuk Turu Toplantıları, Türkiye’mizin ve İslâm dünyasının her türlü problemlerinin ele alındığı ve çözümlerin sunulduğu çok yüksek bir ilmi seviyede gerçekleşen toplantılardır.

Bu toplantılar ülkemiz açısından oldukça önemli ve tam bir ufuk turu niteliğindedir.

Umarım bu toplantılardan, yöneticilerimiz ve halkımız gerektiği şekilde istifade ederler.

Yöneticilerimizin bu toplantılarda ileri sürülen görüşlerden yararlanarak uygulama safhasında yürürlüğe koyma düşüncesinde olmaları en büyük beklentimizdir.

Ufuk Turu toplantılarına siyasiler, bürokratlar, akademisyenler ile platform bünyesindeki kuruluşların temsilcileri ve Türkiye’nin her bölgesinden Sivil Toplum temsilcileri katılıyor. 

Bu yıl ki oturumlarda; dinimiz, değerlerimiz, sosyal yaşantımız ve tüm hayatımız açısından dünyevileşme konusu ele alınacak ve değerli konuşmacılar tarafından bu konuda sunumlar yapılacaktır.

Ayrıca, Bursa’nın bir Osmanlı başkenti olması hasebiyle, tarihimize ait güzellikler gezilip görülecektir.

Selçuklu başkenti Konya’nın, Osmanlı başkenti Bursa’da düzenlediği bu toplantıların elbette çok büyük bir anlamı vardır.

Biz de Selçuklu Başkenti ile Osmanlı Başkenti arasında inşa edilen bu gönül köprüsünde yer almak düşüncesi ile 15. Ufuk Turu yolundayız.

Bu satırlar Ufuk Turu yolunda yazılıyor. Sizler okurken ilk toplantılar da başlamış olacaktır İnşaallah…

Dünyevileşme hastalığına tutularak dünyayı ebedi gören, ahireti unutan, zenginlik ve debdebe içinde yaşayarak diğer Müslümanların derdiyle dertlenmeyen ahir zaman Müslümanlarının bu toplantılardan alacağı çok hisseler vardır.

Toplantıların sonunda değerlendirme yazılarımız ile buluşmak üzere İnşaallah…

15. Ufuk Turu’nun ülkemiz ve İslâm âlemi açısından hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Konya STK Platformu Başkanı değerli ağabeyim Muhsin Görgülügil başta olmak üzere, platformun yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum.

***   ***   ***

Aday adayları listesi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Partiler aday listelerini belirlemek üzere yoğun bir faaliyet içindeler.

Konya’da Ak Parti aday adayları sayısı 233 e ulaştı.

Bu kadar yoğun müracaat içinden aday listesini belirlemek elbette kolay değil.

Müracaat edenlerin içinde yakından tanıdığım çok sayıda değerli isimler mevcut.

233 kişi içinden 15 kişi seçilecek. Geçen yazımda belirttiğim gibi 15 in yarısı zaten belli gibi.

Geri kalan yarısını kimler oluşturacak göreceğiz.

233 isim arasında tercihte bulunmak çok zor ve büyük bir sorumluluk.

Hem aday listesinde yer alacak olanlar hem de adayları seçip listeye koyma makamında olanlar büyük bir sorumluluk taşıyorlar.

Bu sorumluluk sadece Türkiye ile sınırlı değildir.

Filistin’de, Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da ve bütün İslâm dünyasında zulüm gören Müslümanların sorumluluğu da bu kişilerin üzerinde olacak.

Onun için mutlaka en iyi, en lâyık, en ehil, en kaliteli ve kapasiteli, en donanımlı, halkıyla barışık, herkesi candan kucaklayan, İslâm dünyası, ülkesi ve şehri için koşup çabalayan, dürüst ve Müslümanların derdiyle dertlenen kişilerin aday listesine yerleştirilmeleri şarttır.

Aksi takdirde bu benim adamım, şu berikinin adamı düşüncesiyle hareket edilirse çok büyük vebal altında kalınacağı unutulmasın.

Aday adayları da, kendinden daha çok ehil ve lâyık olduğu halde bu kardeşlerinin ayaklarını kaydırarak bir takım siyasi oyunlarla öne geçme çabalarının da büyük bir vebal olduğunu unutmasınlar.

Bütün yaptıklarımızın ve yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımızın, bütün söylediklerimizin ve söylememiz gerektiği halde söylemediklerimizin hesabının sorulacağı o çetin hesap günü düşünülerek hareket edilmelidir.   

İnşaallah İslâm dünyası ve ülkemiz için hayırlara vesile olur, hayırlı sonuçlar ortaya çıkar.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar