M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

TUSKON’dan muhteşem genel kurul

TUSKON’dan muhteşem genel kurul

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen TUSKON’un 3. Olağan Genel Kurulu muhteşem görüntülere sahne oldu. 5 bin işadamının salonu doldurduğu genel kurulda önemli mesajlar verildi.

 

Düzenlediği ‘Dış Ticaret Köprüleri’ ile esnaftan sanayiciye iş dünyasının bütün kesimlerine yeni ihracat pencereleri açan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)’nun 3. Olağan Genel Kurulu hafta sonunda tamamlandı. Cumartesi günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen genel kurula Konya’dan da katılım hayli fazla idi. AK Parti Konya Milletvekilleri Orhan Erdem ve Ali Öztürk’ün yanı sıra Konya’dan Genel Kurula AKTİSAD Başkanı Ali Akın, ANSİFED Genel Sekreteri Celal Güneş, AKTİSAD Genel Sekreteri Yusuf Hacıismailoğlu, AKTİSAD Başkan Yardımcısı Doğan Aydın (Aydınsan), yönetim kurulu üyeleri Nuri Pamir (Pamir Elektrik), Sabri Sak (Gözde Temizlik), Mustafa Yeşilbel (Yeşilbel Ambalaj), İsmet Titizce (Koton), Hüsamettin Uysal (Şenkar Soğutma), Ömer Faruk Orman (Faruk Yüksel AŞ) ve AKTİSAD Basın Müşaviri Musa Kirazgiller ve işadamları Mustafa Özel (Özel Şekerleme), Mehmet Mutlu (Sedef Helva), Ali Türkyılmaz (Türmak), Hüseyin Oflaz (Konlift Asansör),  Ahmet Öztaş (Başaran Rektefiye), Kadir Kalaycı (Konya Metalurji), Necip Gazi Özcan (Sembol Ambalaj) katıldılar. Ayrıca Akşehir, Seydişehir, Ilgın ve Karaman’dan da işadamları genel kurula katılarak ilgi gösterdi.


RIZA NUR MERAL’DEN ÖNEMLİ KONUŞMA

Konfederasyon Başkanı Rıza Nur Meral, ‘esnafı işadamı, işadamını sanayici, sanayiciyi ihracatçı ve ihracatçıyı da çokuluslu küresel şirket yapma’ sloganı ile yola çıktıklarını belirterek, “Onlarca dış gezi düzenleyen TUSKON’a bağlı dernekler ihracatın Türkiye geneline yayılmasına ve Madagaskar’dan Papua Yeni Gine’ye kadar dünyanın ulaşılmamış köşelerine Türk mallarının satılmasına vesile olmuştur” dedi.  TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Ergenekon, Balyoz ve Erzincan davalarının, hukuk devleti olması için fırsata çevrilmesini istedi, hükümete ve Meclis’e hukuk reformu için tam destek verdi. Meral, yüksek yargının mahkemeler üzerinde baskı kurmasının önlenmesi ve cuntaların ortadan kaldırılması için yasal düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

TARİHİ SORUMLULUKLARI VAR

İktidar ve muhalefetiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bütün vekillerin, tarihi bir sorumluluğu omuzlarında taşıdıklarını vurgulayan TUSKON Başkanı Meral, “Soğuk Savaş’ın sürdüğü 1980’lerin paranoya temelli siyaset sistemine ve dışa kapalı korumacı ekonomik sistemine göre hazırlanmış” diye tarif ettiği mevcut Anayasa’nın, günümüz Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap veremez halde olduğunu belirtti. Meral, “Artık, yeni bir anayasa hazırlayarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak çağdaş düzenlemelerin önünü açmak acil bir görev haline gelmiştir. Alevi çalıştayları ile başlatılan süreç tamamlanmalı, başörtüsü yasağının gençlerimizin geleceğine ipotek koyarak huzursuzluk üretmesine artık bir son verilmelidir” şeklinde konuştu.

DAHA ÖZGÜR BİR TÜRKİYE

Rızanur Meral yapacağı reformlar için Meclis’e olan desteklerini şöyle ifade etti: “Milletimizin arzuları yönünde daha özgür, daha demokrat bir Türkiye oluşturmak hiçbir kayıt altına alınmaksızın milletimizin seçtiği Meclis’in öncelikli vazifesidir. Biz daha özgür, daha müreffeh bir Türkiye için gerek hükümetimizden gerekse yüce Meclis’imizden gerekli adımları atmalarını istiyor ve bu konuda her türlü desteği vereceğimizi bir kere daha açıkça ifade ediyoruz.”

BAŞBAKAN MORAL BULDU MORAL VERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da genel kurula katılarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Hemen hemen her sözü salonu dolduran iş adamları tarafından alkış yağmuruna tutulan Erdoğan, Türkiye’nin dört bir yanına otoban ve duble yol inşa ettiklerini ancak bir ülkenin gelişmesi için sadece bunun yeterli olmayacağını söyledi. Erdoğan, “Ulaşım alt yapısını inşa ederken aynı zamanda demokrasi ve hukuk otobanı da inşa etmek zorundasınız.” dedi. Erdoğan, siyasetin de artık trafik kazalarına uğramayacağı hukuki ve sağlam bir zeminde ilerlemesi gerektiğini belirtti.

MEDENİYET BÖLÜNMÜŞ YOL DEMEK DEĞİL

AK Parti hükümeti döneminde 17 bin 474 kilometre bölünmüş yol yapıldığını aktaran Erdoğan, medeniyet ve gelişme için sadece bunun yeterli olmayacağını söyledi. Erdoğan, “Fakat tek başına yol inşa etmek, tek başına otoban inşa etmek yetmiyor. Ulaşımı kolaylaştırmak için geniş kaliteli yollar inşa ederken eş zamanlı olarak demokrasi otobanının, hukuk otobanını da inşa etmek zorundasınız. Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya arasına, Sivas arasına hızlı tren hattı döşemek tek başına yetmiyor. Demokrasiyi, hukuku da bu şekilde hızlı, kaliteli, sağlıklı bir yapıya kavuşturmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

“MİLLETE BİDON KAFALI DİYEN
PARTİ 1’Dİ ARTIK 2 OLDU”

Anayasa Mahkemesi’nin kapatma davası sürecinde 6’ya karşı 5 oyla aldığı kararı da eleştiren Erdoğan, “Yüksek Mahkeme toplanacak 5’e karşı 6 oyla siyasi partileri kapatacak. Ama bu milletin referandumda söyleyeceği söz anlam ifade etmeyecek. Hani egemenlik kayıtsız şartsız milletindi. Hani Gazi Mustafa Kemal Atatürk böyle söylemişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yarıdan fazlası hatta, 4’te 3’ü bir konuda ittifak edecek. Bu bir anlam ifade etmeyecek. Ama öbür tarafta atanmışların oyları veya bir kişinin dudak arası yada, 11’in 6’da 5’i bu ülkenin kaderini değiştirecek ve bunun adı da demokrasi olacak. Bunu adı ‘hamiyet-i milliye’ olacak. Bu zihniyet çağ dışıdır. Bu çağdışı zihniyet 3 Kasım’da ve 22 Temmuz’da milleten gereken cevabı almıştır” şeklinde konuştu. Hükümet ve AK Parti olarak en başından beri ‘Millet iradesi ne diyorsa o olur’ anlayışında olduklarının altını çizen Erdoğan, 22 Temmuz öncesinde millete bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam yakıştırması yapan bir siyasi partinin bu gün 2’ye çıktığını üzülerek gördüğünü dile getirdi. Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: Tutturmuşlar ‘Bu meclis Anayasa yapamaz’ diyorlar. Bunların iktidar olmak gibi bir hedefleri yok. İktidar hedefi olmayanların, ülkenin bekasına ilişkin pozitif bir düşünce ortaya koyması imkânsızdır. Yaşananlar apaçık demokrasi ve samimiyet sınavıdır. Bu gün yaşanan fırtınanın tek sebebi anti-demokratikçi, vesayetçi anlayışların bir bir yıkılmasıdır. Sanmayın ki bunlar sadece Ak Parti hükümetine, Ak Parti’nin çoğunlukta olduğu meclise böyle engelleyici tutum içindeler. Bunları tahammülsüzlüğü milletin ta kendisinedir. Biz çok açık söylüyoruz. ‘Hakem milletir. Herkes milletin hakemliğine, hâkimiyetine inanacak. Bu ülkenin siyasileri de kurumları da meşruiyetlerini milletten alıyorlar.

 

YÖNDEM VE AKIN LİSTEDE

Genel Kurul’da Rızanur Meral yeniden TUSKON başkanlığına seçildi. Konya’dan da Vedat Yöndem asıl listede yer alırken Ali Akın yedek üye oldu. Yaklaşık 5 bin işadamının katılımıyla yapılan 3. Olağan Genel Kurulu’nda belirlenen yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Ahmet Ciğer, Ahmet Küçükbay, Ali Çiçeksay, Aydın Ateş, Cahit Durmaz, Cahit Erbalcı, Doğan Kaynak, Efsane Turan, Fuat Özbekli, İsmail Hakkı Kısacık, Mustafa Yıldız, Necat Nasıroğlu, Nurettin Eroğlu, Osman Nakiboğlu, Osman Reis, Ömer Faruk Kavurmacı, Ramazan Davulcuoğlu, Recep Ekşi, Şükrü Boydak ve Vedat Yöndem.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum