Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Torku Konyaspor’un emeğine yazık…

İlk beş hafta gerçekten çok önemli. Özellikle iç sahada alınacak kötü sonuçlar Torku Konyaspor gibi Süper Lig’e yeni çıkmış ve yeni bir kadro oluşturmuş takımlar için büyük risk. Sezonun sonunu getirmek zor olur. Sivas yenilgisinden sonra takımın her ferdi Kasımpaşa maçının mutlaka kazanılması gerektiğinin bilincinde bir görüntüyle başladı maça.

O nasıl mücadele? Nasıl bir baskı? Nasıl bir kazanma, gol atma arzusu? Ali Çamdalı, Erdal’ın kornerden ortasında geçen hafta yaptığı hatayı adeta affettirdi. Daha 3. dakikada. Konyaspor’un atakları 20 dakika daha devam etti ve “korkulan takım Kasımpaşa” neye uğradığını şaşırdı. Su molası da olmasa, Konyaspor bütün enerjisini ilk yarıda harcayacak diye korktum.

Kadroya baktığımda ise beklemediğim bir değişiklik vardı. Kendi sahasında tek santrfor oynayan Yeşil beyazlılar, Erdal ve Ömer Ali ile hücum gücünü takviye eder diye düşünüyordum. Tütüneker, Ömer Ali’yi kenara alıp, orta sahada Fenerbahçe maçındaki mücadeleci ekibe görev verdi. İlk yarı görüntüsüne göre de bu diziliş başarılı oldu. Çok top kaybı yaptılar ama çok da top kazandılar. Top kullanma konusunda sorunlu olan İshak’ın, rakibin neredeyse tümü Konyaspor’un sahasındayken kaptırdığı top, İtandje’nin cengaverliği sayesinde gole dönüşmedi. Ben “ah İshak ahh!” dedim ama Uğur Hoca kenardan daha fazlasını söyledi.

İkinci yarının ilk 10 dakikasında, Kasımpaşa’nın Konyaspor’u bunaltmasını bekliyordum. Tehlikeli oldular ama asıl bunalan, ter döken Kasımpaşa savunması oldu. Takımda sanki enerji patlaması vardı. Üstüne bir de, savunmaya çekilmesi beklenen Tütüneker, Borek’i çıkarıp Ömer Ali’yi oyuna aldı. Ama Kibong’u göbeğe alıp orta yuvarlağı kalabalık tutmaya devam edince çok şey değişmedi aksine Ömer Ali ile hücum gücü arttı.

Ama işte, lanet olası bireysel hatalar… Her şey yolunda giderken, Şota maçtan umudunu neredeyse kesmişken, yine hata orta sahadan geldi. Ceza sahasındaki karambolde bek oyuncuları dağılmışken, dönen toplara müdahele etmesi, yani kademeye gelmesi gereken Ali Çamdalı gol atıp yaptığı duvarı yıktı. Önündeki adam göstere göstere gol atmaya giderken zahmet edip peşine bile koşmayınca Kasımpaşa hiç hak etmediği halde bir gol buldu. Bir puana kendimizi alıştırmaya çalışırken 90. dakikada bu kez Mehmet Uslu her şeyi berbat etti. Adam sağ taraftan gelip Mehmet’e iki kere çalım attı, o da Uslu Uslu “güle güle” dedi ve Babel’e de gelen ortaya vurmak kaldı.

Uğur Tütüneker, Torku Konyaspor’un heyecanını kontrol etmeli. Bireysel hataların önüne geçilememesi durumunda kadro revizyonu şart. Mehmet Güven’in neden alındığına anlam veremiyordum ama bu mağlubiyet birçok şeye anlam kazandırdı. Aynı şekilde Ergün Teber de çok isabetli oldu. Mehmet Uslu fazla uslu.

Tüm takımın emeğine yazık oldu. Kasımpaşa’dan alınabilecek galibiyet çok önemliydi. Neyse. Daha çok maç var. 

Önceki ve Sonraki Yazılar