TOKİ Seydişehir’e hayırlı olsun

Birkaç ay önce bu köşeden demiştik ki; Seydişehir’e TOKİ ne zaman gelecek? O zamandan bu yana sokakta her gören insandan ne oldu, ne zaman gelecek, nereye yapılacak, müracaatlar nereye yapılıyor, ben de yazılmak istiyorum gibi çok olumlu tepkiler aldım.

Çok yakında inşallah size müjdeyi vereceğim dedim hep. 2007 yılının başında bu işin başlayacağını tahmin ediyordum ve tahminlerimde yanılmadım. Cumartesi günü Konya milletvekili Harun Tüfekçi’nin Belediye Başkanı’nın, AK Parti İlçe Başkanı’nın ilçe teşkilatında düzenledikleri ortak basın toplantısında müjdeli haber açıklandı.

27.02.2007 tarihinde saat 14:00’de Seydişehir’de yapılacak 384 konut, 16 derslikle ilköğretim okulu, kreş, ticaret merkezi olmak üzere Nevzat bey parkının karşısında yapılmak üzere ihale edilecek.

Şimdiye kadar yapılan TOKİ Evleri 8 ay gibi rekor bir sürede inşaatları bitirmekte. Toplu Konut İdaresi, mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olamayan dar ve orta gelirli vatandaşların uygun ödeme koşulları ile kira öder gibi taksitlerle konut sahibi olmalarına yönelik üretilen konutları, hakkaniyet çerçevesinde kura yöntemi ile satışa sunmaktadır.

Satışa sunulan konut sayısından fazla başvuru olması durumunda, noter huzurunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirme Kurası” çekilerek, konut alıcıları belirlenmektedir. Konut adedinden daha az başvuru olması durumunda ise, kura çekilmeyerek tüm başvuru sahipleri konut alma hakkı kazanmaktadır. Bu konutlar, projenin özelliklerine göre şartlar değişmekle birlikte, genel olarak yüzde 10- yüzde 25 arası peşinat, 8–10 yıl vade ile satılmaktadır. Taksitler, 6 ayda bir memur maaş artış oranında artırılmaktadır.

Şimdiye kadar toplam 609 şantiyede 220.837 konut üretilerek teslim edilmiştir. “Planlı kentleşme ve konut üretimi” programı kapsamında başlatılan konut seferberliği ile; 2003–2006 arasında hak sahiplerine 220.837 konutun yanında 81 il ve 255 ilçede 250 lise, ilköğretim ve anaokulu ile 40 spor salonu, 33 kütüphane 178 ticaret merkezi, 7 hastane, 44 sağlık ocağı, 150 ibadethane yapılarak Türkiye’de orta gelirli vatandaşların hizmetine sunulmuştur.

Sonuç olarak  384 konut, 16 derslik, ticaret merkezi, kreş olarak ihalesi yapılacak olan proje Seydişehir’e hayırlı olsun.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.