Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Tapuyu geçtik bankaya takıldık

Tapuyu geçtik bankaya takıldık                                      

Daha düne kadar en çok çektiğimiz kurumlardan biri Tapu Müdürlükleri olmasına rağmen bu gün artık buralara çekinmeden girer, güler güzlü muhataplarla karşılaşır olduk.İşin ehli yöneticilerin sistemde yaptığı yenilikler,dürüst ve gayetli memurlar sayesinde Tapuda işler her geçen gün gelişip vatandaşın lehine neticelenir oldu.

Tüm bu gelişmelere rağmen gözden kaçan bazı hususlar olduğu malum. BAŞARI TEFERRUATTA GİZLİDİR sözünden hareketle teferruat görülen bazı konuları hatırlatalım istedik ola ki itibar edilir. Buda insana hizmet merkezli devlet anlayışına katkı olur.

Önceki yazımda belirttiğim gibi Tapu’daki kural ÖĞLEYE KADAR MÜRACAAT ET, ÖĞLEDEN SONRA TAPUNU AL. Bu uygulamada gözden kaçan bir durum var.Sabah erken saatte müracaat edenlerde,geç yani öğleye yakın müracaat edenle de genelde öğleden sonraya bırakıldığı için,Tapu Harcı ve Döner Sermaye yatırılırken Banka’da olağanüstü yoğunluklara sebebiyet vermektedir.Bu sebeple Tapu,sabah erken saatteki müracaatları imkânlar nispetin de öğleden önce neticelendirirse öğleden sonraki yoğunluğu bir nebze olsun rahatlayacaktır.

Tapu Müdürlüğü’nün alt katında hizmet gören Ziraat Bankası İstasyon Şubesi zaten mekan olarak dardı. Son aylarda Genel Müdürlük tarafından Şube dizaynlarına kriter getirilmesi bankayı biraz daha daralttı. Sıra bekleyen vatandaş artık oturacak yer bulamadığı gibi, ayakta bile sıkış sıkış oluyor.

Spor yaptığı gençlik yıllarından tanıdığım iş titizliğine memleketim Akören’de görev yaptığı zaman şahit olduğum Bankanın Müdürü M. Ali Özkan ve çalışkan-gayretli personelinin çabası da öğleden sonraki yoğunluğa çare olmuyor.

Bununla ilgili bankaya ayrılan bölüm genişletilmeli, gerekirse birkaç memur ilave edilmeli. Bu konuyla ilgili Tapu şu savunmayı yapabilir. Harç yatırmak için bankaya gerek yok, internet veya bankamatikten de bu işlemler yapılabilir... Bu konuda yapılan araştırma bu uygulamanın düşünüldüğü kadar kolay olmadığını gösterecektir. Konuyu gözünüzle görmek istiyorsanız lütfen ara sıra saat 15.00-16.00 sularında şöyle bankaya bir girip çıkıverin gerekli sıkıntıyı izlemiş, harçların yatırılmasındaki zaman kaybı nedeniyle, Tapu’daki memurların mesai bitim saatlerinde nedenli sıkıştıklarını görüvereceksiniz. Nitekim son zamanlarda vatandaş, tapu harcını yatırmak için Meram Şubesi gibi Tapu Müdürlüğü dışındaki Ziraat Bankası şubelerini tercih etmek zorunda kalmaktadır.

 Ayrıca Ziraat Bankası’nın kapının dışına birkaç bank atması, dışarıdan da sıranın takip edilmesi için ikinci bir sıramatik takip tablosunun yapılması teferruatları, hizmetteki başarıya büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bizden hatırlatması.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.