Serenade Etliekmek

Esat Karaca isimli  arkadaşım, yeni nesil cep telefonundan 'youtube'a girip , NTV de yayınlanan Tadı Damağımda ismli, Gurme Vedat Milor’ün proramında  Serenade Etliekmeğin ustası ve sahibi Ahmet Enli ile röportajını seyrettirdi. İşte 40 yaşından sonra etliekmek aşkı yeniden doğdu. Ahmet ustanın aslı her ne kadar Aksaray Eskil kasabalı olsa da, tam bir Konyalı. 13 yaşından beri Konya’da ve etliekmek işinde. 1986 yılından beri aynı iş yerinde.

Beni bilenler bilir. Konya’da köfte yiyecek olsam SOFU USTA’da , FURUN KEBABI yiyecek olsam HACI ŞÜKRÜ’de, Adana kebap yiyecek olsam TOROS OCAKBAŞI’nda, simit yiyeceksem ÇITIR SİMİT’te yerim. Tercihim sulu yemek ise Mustafa Usta’da (Tirit’ci Mithat’ın abisidir),etliekmek yiyeceksem de HAVZAN ETLİEKMEK’te ya da BOLU ETLİEKMEK’te yer(d)im.

Ta ki Seranade etliekmekle tanışıp etliekmeğini tadınca, o eski Konya etliekmekleri geliverdi aklıma. Modern ince uzun, farklı lezzetler tercih edecekseniz, çıtır çıtır, biraz da görsellik diyorsanız tabiki Havzan’a; Havzan Etliekmeğe devam. Kısa geniş ve altı nar gibi kızarmış anam babam eski etliekmek ise tercihiniz SERENADE olmalı bence.

Bu yazıyı yazmamdaki sebep; ben ne zaman bi yerleri çok övsem, harika işler çıkarıyor desem hakkında hemen dedikodular çıkartırlar. Yok at eti satıyormuş, yok eti karıştırıyormuş vs... Allah sizi inandırsın SOFU USTA'DA, HAVZAN ETLİEKMEK’TE, diğer iş yerleri de alınlarının akı ile Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü'nün yaptığı denetimden geçtiler.

Geçdiğimiz gün, Serenade’de yemek yerken Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü'nden görevliler geldi ve etlerden örnek aldılar. Al sana yazı dedim içimden. Bende bir hafta sonra telefon ettim... Kendilerine teşekküer ettiklerini ve etlerinin son derece temiz, sinirsiz ve sağlıklı olduğunu, kendilerine de gerekli sertifikaları hazırladıklarını söylediler.

Bu hayatta babamdan öğrendiğim çok güzel bir söz var ‘DOĞRU DUVAR SARSILIR YIKILMAZ’... Siz işinizi iyi yapın müşteri sizin ayağınıza gelir. Bu arada unutmadan Havzan Etliekmek Emniyet Şubesi sahibi  Fevzi kardeşimi de kutluyorum. Her Cuma günü ustası olan Serenade Etliekmek sahibi Ahmet ustasının halini hatrını sorup hayır dualarını alıyormuş. Gidemediği gün de telefon açıyormuş. Allah Fevzi kardeşim gibi, Ahmet ustalar gibi, yani işini iyi yapan insanları başımızdan eksik etmesin. Hayırlı iş versin. Amiin.

Hoşça sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi işini iyi yapan adam gibi; adam kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum