Sorun nerde?

Karapınar, Konya’nın en eski ve 3030 km2 yüzölçümü ile en büyük ilçelerinden bir tanesidir.

Doğusunda Ereğli, kuzeydoğusunda Emirgazi ilçeleri, batısında Konya ili, güneyinde Karaman ili, Çumra ve Ayrancı ilçeleri, kuzeyinde ise Aksaray ili ile çevrilidir. Ülkemizin batısını doğusuna bağlayan Konya-Adana karayolu üzerinde önemli bir köprü ve geçiş noktasındadır.

Çok önemli bir coğrafi yapıya sahip ilçede yaşanan hırsızlık olaylarına da çözüm bulunamaması düşündürücüdür.

Burada amacımız Emniyet teşkilatını suçlamak değildir. Biz onların görevini en iyi şekilde yaptığına inanıyoruz. Bana göre polis sayısının az olması, kilometrelerce uzaklıktaki yaylaların sorumluluk sahasının polislere bağlı olması, ilçede hırsızlıkların yaşanmasına sebep olmaktadır. Karapınar’dan çok küçük ilçe olan Cihanbeyli de 100’e yakın polis ve 4 jandarma karakolu mevcuttur. Ancak nüfusu ve coğrafi konumu çok farklı olan Karapınar’da polis sayısı son derece düşüktür. Bununla birlikte emniyet güçleri birçok olayı da çözme başarısını göstermiştir.

Bütün bunlara rağmen yıllardır devam eden hırsızlık olaylarına çözüm noktasında bir şeyler üretilmez ise daha çok olaylarla karşılaşacağız. Burada yapılması gerekenler yaylalar birleştirip köy haline getirilmeli ve emniyet güçlerinin sorumluluk sahası azaltılmalıdır.

Bununla birlikte ilçe merkezi giriş çıkışları ve önemli noktalarına kamera döşenmelidir.

Çünkü önemli bir yol güzergâhında bulunan Karapınar’a girip çıkanların haddi hesabı yoktur.

Küçük gibi gözüken hırsızlık olayları esnafları tedirgin etmektedir. Emniyet müdürlüğüne, vatandaş ve sivil toplum kuruluşlar tarafından alınan araçlar, hırsızlığın önlenmesi konusunda yeterli olmamıştır.

Eğer bir gecede üç tane fotoğrafçı soyuluyorsa (karakola çok yakın),eğer karakolun birkaç yüz metre uzağında işyeri soyulursa yetkililerin ciddi anlamda çözüm üretmeleri gerekir. Şapkayı masa üzerine bırakıp ne yapabiliriz sorusunu kendilerine yöneltmelidirler.

Özellikle şehir merkezinde yaşanabilecek olaylar, kameralı sistemle çok daha kolay açıklığa kavuşturulabilir.

Personel sayısının artırılması noktasında başarılı çalışmalar yapan ve bizleri kendisine hayran bırakan Konya İl Emniyet Müdürümüz Salih Tuzcu’dan destek bekliyoruz.

HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

Bir gün Nasreddin Hoca'nın eşeği çalınmış. Can sıkıntısı içinde durumu komşularına anlatınca her kafadan bir ses çıkmaya başlamış. Birisi :
- Hocam demiş niye ahırın kapısına iyi bir kilit takmadın sanki?
Bir başkası :
- Evine hırsız giriyor da senin nasıl haberin olmuyor? diye konuşmuş.
Bir diğeri de :
- Hocam demiş, kusura bakma ama eşeğin çalınmasına en büyük sebep yine sensin. Çünkü doğru dürüst bir ahırın bile yok. Nerden baksan dökülüyor. Hoca kızmış :
- Yahu demiş, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi? Hırsızın hiç mi suçu yok?

                                                 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.