Seydişehirliler’in neden lobi faaliyeti yok?

Lobi, ortak çıkarı olan grupların temsilcilerinin yapmış olduğu faaliyetle siyasi iktidarları etkileme olarak tanımlanır. Dünyada bu işi en iyi yapan Yahudiler’dir. Küresel olarak dünyada faaliyet göstermedikleri ülke yoktur. Lobi faaliyetini çok iyi yapan Yahudiler ve Ermeniler, tüm ülkelerde rahatlıkla faaliyet gösterebilmektedirler. Özellikle medya para piyasaları siyasal yönetimlerdeki etkisini bu dünyada bilmeyen yoktur. Turgut Özal’la, bu işin farkına varılıp başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde lobi faaliyetlerine başladı. Konunun nereye geleceğini sanırım tahmin ettiniz. Lobilicilik, global açıdan olduğu gibi bölgesel olarak da önemli. Lobicilik son zamanlarda artık bir güç, idare etme, dengeleme, güç başarısının ilk buluşma merkezidir. Bu işi ne kadar iyi yapıyorsanız, lobiniz varsa, her şey olabilirsiniz. Başkan, Milletvekili, Başbakan, Cumhurbaşkanı, müdür, amir, her şey lobideki başarınızla paralel olarak gelişebilir.

Bu noktada konuyu bölgeselleştirirsek Alüminyum Fabrikası’nın Seydişehir’e kurulması o zamanki Seydişehir’in lobicilik başarısından kaynaklanmaktadır. Bugün Seydişehir il olamadıysa, lobicilik eksikliğindendir. Türkiye’de hatta çok yakın çevremizde birbirine uzaklığı 5 km’yi geçmeyen iki belde ilçe oluyor, bugün sayım yapsanız değil ilçe, yeni kanuna göre belediye bile olamayacak beldeler. Acaba bunu nasıl başardılar? Karar verme noktasında yapılan lobi faaliyetinden. Türkiye’de bir deyim vardır, iş yaptıracaksan bakana ulaşmana gerek yok, bakanın çaycısını ayarla yeter derler ya, onun gibi bir şey. Şimdi, bölgecilik yapmak istemiyorum, isim de vermeyeceğim. Ama bazı gerçekleri de göz ardı edemezsiniz.
Seydişehir’in, yerleşim olarak, nüfus olarak, sosyal yaşantı olarak Türkiye’deki bazı illerden daha büyük bir şehir olduğunu herkes biliyor. Bölgede büyümeyi en çok hak eden ilçelerden bir tanesi. Bunun için avantajı ve birçok sebebi var. Denize uzaklığı, maden yatakları, alüminyum üretimi, yeraltı şifalı su kaynakları, barajları, dağları, yaylalarıyla faaliyet gösterilebilecek bakir bir bölge.

Ekonomiye direkt etki edebilecek birçok faaliyet alanında ise olayların akışı ve gelişmesi sıradanlaştırılmış Konya’nın en küçük ilçelerinde bile olan gelişmeler burada yok. Seydişehir 35 yıl önce kazanmış olduğu potansiyel büyüme trendine sahip çıkamadı. Elde edilen bu müthiş potansiyeli değerlendirebilseydi Seydişehir şimdi ekonomik olarak daha da ileri seviyeleri rahatlıkla yakalayabilirdi. Seydişehir ekonomisine katkıda bulunan kuruluşlar Seydişehir’e yatırım yapabilirlerdi.

Bugün Konya’nın bazı ilçelerinde bulunan polis koleji, bazı ilçelerindeki yatılı öğretmen okulları, bazı ilçelerindeki meslek yüksek okullarının öğrenci sayısı Seydişehir MYO’nun iki katından fazladır.

Tüm bunlar şunu göstermektedir ki ilçe olarak Seydişehir’de lobi yapma kabiliyeti yoktur. Karar mekanizmasını etkileyecek, siyaseti yönlendirecek kadroları zamanında organize edemediyseniz, dışarıdan hiç kimse gelip sizin elinizden tutmuyor. Seydişehir’i sevenler tez elden bu noktada siyaseti bir kenara bırakıp birlik olmalı, bunu da sadece Seydişehir için yapmalı. Oradan “Siz yapın” dediğinizi duyar gibiyim. Bu mesele benim, senin, onun değil, tüm Seydişehir meselesi. Hepimiz aynı gemideyiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.