Seydişehir’de Peygamber Sevgisi

Geçen aylarda Hz. Peygamber’e (SAV) yapılan saygısızlık için yürüyen binlerce Seydişehirli şu günlerde de Veda Hutbesi okuma yarışması heyecanını yaşıyor. Seydişehir’de şimdiye kadar peygamberle ilgili olarak böyle kapsamlı bir program ilk defa yapılıyor. Yaklaşık 452 öğrencinin katıldığı Veda Hutbesi Okuma Yarışması sadece Seydişehir içindeki 5., 6., 7., 8.  sınıf öğrencilerinin katılması ilgiyi sınırlandırmış olmasına rağmen Seydişehir’in Konya çevresindeki eğitim ve öğretimdeki kalitesinin açık deliliydi. Geçtiğimiz günlerde aynı yarışmanın Konya il bazında yapılması ve Konya çevresindeki ilçelerin de katılması ile ancak öğrenci sayısı yedi yüze ulaşabilmişti.

Yarışmanın yapılacağı Cumartesi günü Seyfettin Dokumacı İlköğretim Okulu’nun önüne varınca yüzlerce aileyi orada yarışma için beklerken görmek çok sevindirici bir gelişmeydi… En az çocukları kadar heyecanlı olan insanlar belediyenin kurmuş olduğu çadırlardan çay hizmeti ve Seydişehir’deki bazı esnafın yemek yardımıyla saatlerce sonucu beklediler. Kimisi sevindi, kimisi heyecanlandı, kimisi sonuçlardan memnun kalmadı.

Ve sonuçta bir yarışma olduğu için mutlaka birileri kazanacak, birileri sevinecek, birileri de üzülecekti. Bana sorarsanız, benim gözümde Veda Hutbesi’ni ezberleyip yarışmaya katılan tüm öğrenciler başarılıdır ve ödülü hak etmişlerdir..

Ve derken Çarşamba günü Seydişehir Kapalı Spor Salonu’nda muhteşem bir törenle ödüller sahiplerini buldu. Son yıllarda Seydişehir’de yapılan tüm programlara katıldım, ama bu program kadar ilginin çok olduğu başka bir program görmedim.

Programın içeriğini hazırlayan arkadaşlar programa çok güzel bir şekilde hazırlanıp programın sunumunu da çok güzel bir şekilde yaptılar. Bu arada şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Seydişehir’de hemen hemen her toplantıda gündeme gelen bir salon problemi var. Belediye düğün salonu küçük diye program kapalı spor salonuna alındı. Veda Hutbesi programına büyük zannedilen salon da büyük coşkuya ve geniş katılıma cevap veremedi. Salonunun fiziki yetersizliğinin yanı sıra ışıklandırmaya ve çoğu seyircinin ayakta olmasına rağmen yine de programın güzelliğini etkileyemedi hiçbir şey.

Programa katılan öğrenci velileri ne kadar jürinin yetersiz olduğu hakkında serzenişte bulunsa da programın amacı önemliydi. 1427 yıl önce tüm insanlığa barış, adalet, hak hukuk, insanın kendisine ve çevresine saygı içeren bir vesikayı sunan Hz. Peygamber’in insan hakları beyannamesi… Bugün binlerce insanın ihtiyaç duyduğu yaşam felsefesinden de bir özet değil miydi?

Vahiyden ve Hz. Peygamber (SAV) uzaklaşan 21.yy insanının o çağrıya ne kadar ihtiyacı olduğu ortada. Seydişehir’de küçücük yavruların bu mesaja sahip çıkmak adına onu ezberleyip binlerce insana okumasından daha güzel bir şey olabilir miydi?

Umarım Seydişehir’in bu Peygamber(sav) sevgisi başka yerlere de örnek olur..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.