Şehirlerin trafik çilesi

Her zaman söylerim bir daha söylüyorum. Şehirler için gelecekte en büyük problemden bir tanesi trafik. Şehirler kurulurken yapılan yanlış planlamalar. Şehrin ortasında sekiz katlı bloklar 40 dairelik apartmanlar. Otoparkı yok. Sosyal alanı yok. Her evde en az bir araç.

Şehir merkezinde bulunan tüm cadde ve sokaklar ve araç. Sokağın sağı solu araç ancak üç araç sığacak şekilde ve karşıdan bir aracın geldiğini düşün geç geçebilirsen kural kaide dinlemeden saygı sınırlarını zorlayarak basıp geçiyor. Karşıdan gelen vatandaş ne yapsın. Hep aynı stres. Hani bir deyim var “belayla uğraşmaktan çalıyı dolaşmak evladır.

Ana caddelerimizde aynı maalesef. Esnafımız, bende dâhil aracımızı getirip işyerine koyuyoruz (ben getirip koymasam başka bir getiriyor o getirmese başka biri aracı koyduğun yerden çıktığın an yer bulman artık çok zor) vatandaş iki dakika bir işyerinden girip çıkmak için ikinci sıraya aracını koysa arkadan gelen kamyon veya otobüsün geçmesi mümkün değil. Alsana metrelerce araç kuyruğu vatandaş oluyor sinir stres küpü. Bunca hastalık neye oluyor dersiniz… Bu büyükşehirlerde daha ileri gitmiş insanlar yok yol verdin yok vermedin diye bir birini öldürüyor. Bereket ki Seydişehir küçük yer, herkes tanıdık. İnsanlar biraz daha sabırlı. Bunların hepsi bugünün sorunları değil tabii ama bugün yöneticilerinin görevi bu sorunlara çözüm üretmek diye düşünüyorum.

BAŞIBOŞ KÖPEKLER…

Millet sokak köpeklerinden muzdarip. Bu sorunu neden yazmıyorsunuz? Serzenişinde bulunan çok. Aslında konu yavan geldi pek oralıda olmak istemedim doğrusu.

Dün sabah evden çıkarken saat 7.30 köpek ve motor sesi ile irkildim.3 adet köpek motorluyu kovalıyor. Hem adam bağırıyor hem motor. Neyse ki hızlıydı paçayı kurtardı. Motorlu olduğu için mi saldırdılar kaçtıkça da kovaladılar diye düşündüm. Dursa belki dağılacaklar.

İşyerine geldim bir tanıdık “PTT önünde bizim Ali’yi köpekler parçalayacaktı zor kurtardık demez mi?” Doğrusu kendim şehir içinde köpek saldırırlarına o güne kadar hiç şahit olmamıştım. Ne tesadüf ki aynı günde iki olay. Uysaldı aslında hepsi bana göre. Karşıdan karşıya geçerken bile dikkatlilerdi. Ne oldu da saldırganlaştılar? Bu tür saldırganlık acı baharla olurdu aslında.

İnsanın olduğu yerde mutlaka başka canlılarının olması kaçınılmaz ama bu tür canlılar insanlar için korkuya sebep oluyorsa mutlaka önlemi alınmalı diye düşünüyorum. Hayvan hakları -hayvan severler varmış, bilmem neymiş doğrudur bu hayvanlar ve başka canlılar kesinlikle hiç bir şekilde zulmedilmemeli ve vahşi bir muameleyi hak etmemeli ama;

İnsanlar için tehlike oluşturuyorsa işin rengi değişiyor. Önlem alın lütfen.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum