SARAY ENTRİKALARI

Şeriat’ı Ahmed’iye  ahlakı  ve hükümlerine göre  kurulmuş olan  OSMANLI DEVLETİ  aradan geçen yüz yıllardan sonra ne yazık ki  FETVALAR,  emirler kanunlar  nizamlar ve iradeler  kullanılarak  CARİYE  devrini Saraya sokmuşlardır.

        Bu hükmün ve kullanılışının Meşruiyetini  İLAHİYATÇILARLA  TARİHÇİLERE  bırakıp esas konumuza giriyorum

       Tarih de  yaşanmış bir  HAFİZE  SULTAN  devri var. HAFİZE  SULTAN çocuk yaşta  saraya CARİYE olarak girmiş  güzelliği ile gözleri kamaştıran  bu kadın  Osmanlı Padişahı  SULTAN İKİNCİ MUSTAFA nın   GÖZDE’si  olmuştur.  Sultan ikinci Mustafa nın öldürülmesinden sonra   Hafize Sultana   değeri ölçülemeyecek kadar  çok servet ve  MÜCEVHERAT kalmıştır.

       Sultan Mustafa’nın yerine geçen  üçüncü  SULTAN AHMET  Hafize  Sultan’nın  Saraydan çıkıp gitmesini asla istemez.  Huzura çağırır  , iltifat eder, kendisine yakışır bir koca  seçmesini  buyurur. . Fakat Padişahın bu teklifi  Hafize  Sultan’nın hiç hoşuna gitmez.   Ayağa kalkar  büyük bir saygı  içinde Padişah  Sultan  ÜÇÜNCÜ Ahmed’in  ayaklarına kapanır.  Yalvarır. Beni başka bir erkeğin  koynuna sokacağına  beni öldür daha iyi olur diyerek direnir.  Mutlaka evlendirilecek isem  yaşı yetmişi geçmiş  Bekir efendi ile  nikahlandırılmasını  ister.

         İsteği kabul olunur. Böylece  daha on yaşında iken   haremine girdiği   ikinci Sultan Mustafa’ya  olan aşkını  ve VEFA borcunu  ödemiş olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.