Şairane ve Öfkeli Bir Yürek Derviş Ahmet Şahin

Herkes bilir elbet kayıkçı hikayesini 

Olsa da, olmasa da illa ki oldu derler! 

Kapatmak mümkün değil milletin çenesini 

Yazsan azdı, yazmasan, bu kez de korktu derler! 

Paşazade 

 

Duyarlı bir insan, Derviş Ahmet Şahin. Şairliğinin ötesinde Sorumluluk almaktan çekinmeyen, başkalarının müşkülünü gidermek için uğraş veren, gayretli, fedakar bir yapıya sahip. Başkanlığını yaptığı, Gönül Gözü Derneği'nde engelli kardeşlerimizin yardımına koşan, onların dertleriyle dertlenen bir çabanın içerisinde yaşayan bir adam. Aynı zamanda evde de babası ve kardeşinin engellerini hissettirmemeye uğraşan bir oğul, bir ağabey. 

 

24 Nisan 1984'de Konya'nın Yunak ilçesinde doğdu. 10 yaşından beri şiir yazıyor. Makale ve şiirleri Ortadoğu, Büyük Kurultay ve Siyaset Ekseni gibi ulusal gazetelerin yanı sıra Akşehir Postası, İstasyon, Yunak Postası, Rasyonel Haber, Takip ve Gözde gibi yerel gazetelerde yayınlandı. Şiirlerinde Paşazade mahlasını kullanıyor.  

 

Şiiri miraç olarak nitelendiren Derviş Ahmet,  bu şairane yolculuğunda geçtiğimiz günlerde şiirlerini bir araya getirdiği Dervişname adlı bir kitap çıkardı. Kitaba değerli kültür adamı Seyit Küçükbezirci de bir ön söz yazmış. " Şiir söyleminde "hece" seçmiş; ilerleyen yıllarda iyi bir "hececi" olacağı umudum var" demiş. Şiirlerinden de biraz söz edecek olursak şunları söylememiz gerekir: Sevda ve hiciv türünden örnekler veriyor, konuşur gibi rahat bir söyleyişe sahip şairimiz. Ancak  şiir kıskançtır, kendine zaman ayrılmasını ve şairin gönlünde yerinin tek olmasını ister. Belli ki bizim şairimiz bu konuda biraz zorlanıyor, çok okumuyor sanki. Oysa şairlik edebi eserleri çok okumayı ve bu konuda hayal dünyasını genişletmeyi gerektiriyor. Yine de şiire yolculuk yapabiliyor ve bu yolun bir yolcusu olduğunu bir çok mısrasında ortaya koyuyor. 

 

Şiirde yazma kabiliyeti kadar önemli bir diğer şey de kelime hazinesi ve okuduklarından ve yaşadıklarında yola çıkarak bir yapı oluşturmak da çok elzem bir noktadır. Şiir söyleyenin meramını anlatabilmesinin de ötesinde, okuyanın da gönlündeki katmanları ortaya çıkarabilmelidir. Şiir de söz gibi, dudaktan çıktıktan sonra artık kamuya ait olur. Sevginin kutsallığı, inini tarafı ve öfkenin baldan tatlı petekleri şiirin manevra alanını kısıtlar gibi görünse de aslında yine tam da buralardan genişlemeye elverişli bir alandır. Derviş Ahmet'in şiirlerinde sevginin ve muhalif bakış açısıyla hicivin önemli merhaleleri görünüyor, ancak şiir uzun bir yolculuktur. Üstelik bu yol hayat kadar çetin ve zor bir yoldur. Şairimiz de bunu başarabilecek azim ve yetenek var, yeter ki vazgeçmesin, devam etsin. 

 

Attila İlhan'ın, çok güzel şiirlerinde biri olan Aysel Git Başımdan adlı eserine bir nazire yazmış Derviş Ahmet Şahin. Oldukça başarılı bu çalışmasıyla yazımı bu haftalık da bitirmek istiyorum. Ve kendisine hayatta, şiirde ve diğer çalışmalarında başarılar diliyorum. 

 

AYSEL GİTME KAL 

 

Aysel gitme kal, sen benim her şeyimsin 

Çünkü gidişin ölümüm olacak bunu seziyorum 

Yokluğunda çok kötüyüm hem tedirginim 

Aysel gitme kal, eni çok seviyorum 

 

Sensiz yağmurlarda gezinemez, üşürüm 

Ve aydınlatır gecelerimi sarışınlığın 

Uykularımı uyusan elbette ki anlarsın 

Sensiz hiçbir dakika yaşayamadığımı 

Aysel gitme kal, sen benim her şeyimsin 

Gidip de yok etme benim aydınlığımı 

Yokluğunda çok kötüyüm hem tedirginim 

 

Islığımı dinlersen çokça düşünürsün 

Ki gözlerim anlatır sana olan sevdamı 

Ve sana çıkar benim bütün yollarım 

Ya aşkımın büyüklüğünü anlarsın 

Ya sevme hissimin kuvvetini 

Sevgin bilirim ki iyi gelecek acılarıma 

Aysel gitme kal, sen benim her şeyimsin 

Hayallerimi az da olsa anlasana 

Yokluğunda çok kötüyüm hem tedirginim 

 

Varlığın yegane sevincimdir bilesin 

Sanki bir ilkbahar coşkusu gibi 

Ve bu sevda gemisinin rotası sensin 

İzin ver de demir atayım limanına 

Aykırı bir sevda bu hiç görülmemiş 

Ki büyük kıpırtıları var içimde 

Sana olan yolculuğum kesinleşmiş 

Benden başka bir şey getirme aklına 

Aysel gitme kal, sen benim her şeyimsin 

Çünkü gidişin ölümüm olacak bunu seziyorum 

Yokluğunda çok kötüyüm hem tedirginim 

Aysel gitme kal, seni çok seviyorum 

 

Sevgiyle kalın. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.