Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Sağlam dur Konyaspor!

Aykut Kocaman, Trabzonspor maçından sonra oyuncularının üst sıralara oynama konusunda psikolojisinin sağlam kalacağından endişe ettiğini söylemişti. Takıma izin verdi ve oyun düzenini oturttuğu için daha çok mental hazırlığa önem vereceğini ifade etti. Gaziantepspor maçının ilk 15 dakikasında bu sorunu çözdüğünün sinyallerini verdi.

Torku Konyaspor öyle hazır göründü ki, hem rakibi kontrol etti hem de gole dönük isteğini üstüne basa basa vurguladı. Bunu, üçüncü dakikada gol attıkları için söylemiyorum. Rakibin pas yollarını tıkamaları, top onlardayken yaptıkları baskı, kaleye giderken kanatları verimli kullanmaları ve buldukları pozisyonlar daha net kanıtlardı.

Gaziantep tam anlamıyla neye uğradığını şaşırdı. Tabi bunda Konyaspor’un haftalardır tüm Türkiye’ye verdiği “biz iyi takımız, tesadüfen burada değiliz” mesajının da etkisi çoktu. Rakipler daha ürkek ve temkinli çıkıyor, karşılarına.

25. dakikadan sonra Yeşil Beyazlılar otomatiğe bağladı ve Antep’in cılız ataklarını kolaylıkla savuşturup devreyi bitirdi. Aykut Kocaman’ın M’Bamba yerine daha az hareketli olan Volkan Fındıklı’yı neden oynattığını dillendiriyordum ama ilk yarıda özellikle dikkat ettim; gösterişsiz ama çok faydalı futbol oynuyor. Kendisini gittikçe geliştiriyor.

İkinci yarı Gaziantep’i uyutmaya devam ettiler. Savunmayı biraz daha öne çıkarıp rakibi daha çok yormaya çalıştılar. Meha biraz oyundan düşünce Holmen’in yükü arttı ama İsveçli oyuncu Rangelov’a yardımını esirgemedi. Bulduğu net bir pozisyonda Karcemarskas yine takımını farktan kurtaran isim oldu. Son 10 dakika Antep’in klasik doldur boşalt baskısının sonuç vermeyeceği ve  Konyaspor’un, maç sabaha kadar oynansa, o disiplinli savunma anlayışıyla gol yemeyeceği belliydi.

Üçüncü dakikada gol atıp maçı üç puanla tamamlamayı başaran Konyaspor, yine harika bir iş çıkardı. Rekor kırdı. Tarihinin en yüksek puanına ligin bitmesine 9 hafta kala ulaştı. Herkes “böyle sezon bir daha gelmez” diyor. Haklı olabilirler. Galatasaray, Bursa ve Trabzon normal bir sezon geçirse belki bu kadroyla şu an 6 ya da 7. olabilirdik. Olsun. Futbol böyle bir şey işte. Az hata yapan, psikolojik olarak sağlam duran, disiplini elden bırakmayan takımlar kazanacak ki, “çalışan kazanır” sözü her zaman gerçek olsun.

Başakşehir maçını da kazanması ve özellikle psikolojik olarak sağlam duruşunu, özgüvenini sürdürmesi halinde Konyaspor sezonu büyük ihtimalle üçüncü bitirecek.   

Önceki ve Sonraki Yazılar