Rusya’da Konya için fırsatlar

Eylül ayından beri Moskova’da görev yapıyorum. Bu görev süresinde Rusya ve Türkiye’nin ortak ekonomik ve siyasi çıkarlarının nasıl artırılabileceğine dair araştırmalarda bulundum. Özellikle Ukrayna krizinden sonra AB ve ABD’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar etkisini kısa sürede gösterdi. Ayrıca ABD’nin petrol fiyatlarındaki düşüşe etki etmesi de her 1 dolarlık düşüşün Rusya’ya maliyetini 1,5 milyar dolara çıkardı. Rusya’da bu yaptırımlara karşılık vermede gecikmedi. Fakat bu yaptırımlar sürerse Rusya’nın ekonomik anlamda büyük yaralar alacağı muhtemeldir. 

Bu süreçte başta et, süt, hazır gıda vb. AB menşeli ürünlerin Rusya’ya girişi yasaklandı. Rusların şirketlere tanıdığı kotalar serbest kaldı. Rusya, Avrupa’dan ithal ettiği ürünlerin yerine Türkiye’den ürün temin etme niyetini başta Tarım Bakanlığı olmak üzere resmi yollardan Türkiye’ye iletti. Fakat Türk makamlarının bu sürece hazırlıksız yakalanmaları ve büyük ölçekli şirketlerin çekinceleri sebebiyle Rusya ile ticaret henüz istenildiği seviyeye gelemedi.

Burada yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere Konya’ya nasıl fırsatlar çıkacak diye sorduğumuzda cevabımızın açıklaması şöyledir:  Konya’da büyük ölçekli et ürünleri, süt ürünleri, hazır gıda ürünleri vd. alanlarda oldukça yeterli şirketler var. Bu şirketler Tarım Bakanlığı üzerinden veya doğrudan elçilik üzerinden Rusya ile bağlantı kurarak kotalardan alabilirler. Rusya’da yaptırımlar dolayısıyla ortaya çıkan boşlukta Konya şirketleri ölçüde ihracat yapabilirler. Putin’in 1 Aralık’ta yaptığı Türkiye ziyaretinde de bu konu gündeme geldi. Konya Torku ve Anadolu Holding’in bu sürece ilgi göstermesi herkesin yararına olacaktır. Rusya bu ölçüde bir şirkete kota verme konusunda isteklidir. Hatta Rusya’da yapılacak yatırıma %100 teşvik verilebilir. Anadolu Holding’in Rusya pazarında yer alması için tüm şartlar şu anda oluşmuştur. Bu süreç iyi değerlendirilebilirse hem iş gücü hem de sıcak para konusunda Konya önemli bir getiri sağlayacaktır. Bu konuda bizlerin Moskova’da elçilikle birlikte kendilerine tüm yardımı yapacağımızdan endişeleri olmasın. Recep KONUK Beyin Rusya pazarına açılmasının zamanı gelmiştir. Rusya başta et ve süt ürünleri olmak üzere hazır gıda konusunda sıkıntı çekmektedir. Bu ürünlere kota verilecektir.

Biraz cesaret, biraz girişimcilik biraz da vizyon ile Rusya pazarında 1/10 kar etme imkanı vardır.

Konya ve ilçelerinde yapılan AK Parti kongrelerinde büyük ölçüde dinamizm görülüyor. Anlaşıldığı üzere Konya 2015 seçimlerine daha dinamik ve hazırlıklı girecek. Konya AK Parti İl Başkanı Ahmet SORGUN Beyin tüm görüşleri alarak istişare ile kararlar alması teşkilat bazında başarılar getirmekte. Konya’da cesareti ve girişimci ruhuyla adından söz ettiren Veli TOLU kardeşimizin de gelecekte bu şehre önemli hizmetlerinin olacağına inanıyorum. Veli Beyin AK Parti’de yer edinmesi ve deneyimlerini paylaşması şehrimize güç katacaktır.

Selam ve saygılarımla…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar