M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Hasan Angı bu işe ne diyor?

Konya-Karaman arasında devam eden Hızlı Tren hattı çalışmaları nedeniyle bugünden itibaren tren seferlerine 4 ay süre ile ara veriliyor...

Konya-Karaman arasındaki tren seferleri iki şehrin ilişkilerinden daha ziyade öneme sahip...

Bir kere iki şehirdeki öğrenciler bu hattı yoğun kullanıyor. Ayrıca Ankara Hızlı Treni’ne bağlantılı seferlerle Ankara’dan Karaman’a, Karaman’dan Ankara’ya ulaşan bir hat...

Tabi; Konya-Karaman Hızlı Tren Seferleri’yle ulaşım daha da kolaylaşacak. Bu yüzden bu 4 aylık zorunlu araya katlanmamız gerekiyor. Tabi; bununla ilgili tedbir de var...

Karşılıklı olarak 6 otobüs seferiyle insanların mağdur olmalarının önüne geçilmeye çalışılacak.

İnşallah; kazasız-belasız bir 4 ay geçirilir.

***

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın bir açıklaması oldu...

Ankara’yı İstanbul’a, 350 kilometre hızla, 1 saat 30 dakikada birbirine bağlayacak yeni bir hızlı tren projesi üzerinde çalışılıyormuş... İşte bu yeni milat olur...

***

Bakan Elvan bu hat için “Varış noktasını 3’üncü havalimanı olarak planlıyoruz. 4.5 milyar dolarlık bir yatırımla, yap-işlet olarak düşünüyoruz. Yıllık 50 milyon yolcu kapasiteli olacak bu hat, uçağın yerine tercih edilir. Broşürleri hazırladık; içeriden ve dışarıdan ilgi duyulması, talep gelmesi halinde hemen ihaleye çıkabiliriz. Yüzde 60 yerli, yüzde 40 yabancı olabilir, konsorsiyum, değişik finansman modelleri olabilir” diyor.

***

Bu açıklamaların dikkat çeken yanı ‘hızlı trenin uçağın yerine tercih edileceği’nin beyanıdır. Ve öyle görülüyor ki ulaşımda gelecek ‘hızlı tren’ üzerinde şekillenecek.

***

Geçtiğimiz hafta Konya için sıkıntılı geçti... 24 Kasım ile 28 Kasım arasında kış şartları başta olmak üzere 18 uçak ve 36 sefer iptal edildi.

Geçtiğimiz hafta MÜSİAD Fuarı’na gidecek Konya heyeti de bu durumdan mağdur oldu.

Gidilemedi... Binlerce kişi mağdur oldu...

2014 yılı başından bugüne kadar çeşitli nedenlerle Konya’ya ya da Konya’dan 243 uçak kalkamamış ya da inememiş... Bu sayı korkunç!

***

Özetleyerek ifade edeyim:

-ILS cihazı olarak adlandırılan ve olumsuz hava şartlarında da iniş olanağı sağlayan sistemin, CAT 1, CAT 2, CAT 3 diye üç farklı versiyonu bulunuyor. Konya’da 500 metreye kadar görüş açısı sağlayan CAT 1 ILS cihazı kullanılıyor.

-CAT 1’e göre daha gelişmiş olan CAT 2 veya en az 150 metre görüşe kadar iniş kolaylığı sağlayan CAT 3 sistemi Konya Havaalanı’nda kullanılamıyor.

-Çünkü Konya Havaalanı’nda öncelik sivil uçuşlarda değil askeri uçuşlarda. Bazı askeri şartlar da CAT 2 ya da CAT 3 sisteminin kullanımına olanak sağlamıyor.

***

Uçak Mühendisi de olan AK Parti 22.-23. Dönem Konya Milletvekilimiz Hasan Angı’yla görüştüm... Uzun uzun anlattı... “Konya Havaalanı’nda şu anki öncelik askeri uçuşlara yöneliktir ve havaalanının genel şartlarında da öncelik yine böyledir. Buraya CAT 2 ya da CAT 3 sistemlerinin takılabilmesi için, askeri şartlarda değişiklik yapılması gerekiyor. Bunun da Üs Komutanlığı ile görüşülmesi lazım. Askeri üssün Karapınar’a taşınmasının buradaki sorunu önemli ölçüde gidereceğine inanıyorum” dedi. 

***

Burada yapılabilecek 2 iş görünüyor:

  1. Askeri havaalanı Karapınar’a taşınarak mevcut havaalanı tamamen sivil uçuşlara tahsis edilebilir. (Kamuoyunun beklentisi bu yöndedir.)
  2. Havaalanındaki sistemlerin modernizasyonu için Üs Komutanlığı’nın düzenleme yapması istenebilir.

***

Hasan Angı’nın tek tavsiyesi bu değil... O da, Hızlı Trene işaret ediyor.

Konya-İstanbul seferleri başlarsa o zaman Konyalıların uçakla imtihanı sona erecek gibi gözüküyor...

***

Ulaştırma Bakanımız, İstanbul-Ankara arasını 1,5 saate indirecek hatta Konya’yı bağlayabilir mi bilmiyorum. Fakat İstanbul-Konya hızlı tren seferleri bir an önce başlatılmalı ve planlandığı şekliyle 1’er seferden daha fazla sefer düzenlenerek yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesi sağlanmalıdır.

Biliyorum ki; hızlı trenin hareket maliyeti oldukça düşük...

Düşük maliyetle yüksek hizmeti Konya’ya kazandırmak Bakanımız için bir borçtur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum