Ruhuna Fatiha Kitabı

Geçtiğimiz Cumartesi, Medeniyet Okulu kapsamında Camlı Köşk’te Hadim Müftüsü Sayın Ahmet Demirel’in “Ana Kale Çanakkale” başlıklı programına katıldım. Sayın Ahmet Demirel ile tanışmamız TYB Konya Muğla Gezisi vesilesiyle olmuştu. Çeşitli program ve toplantılarda da bu tanışıklık sürdü.  Yurt Dışı tecrübesi, sempatik iletişimi, güzel hitabeti, birikimi, farklı uygulamaları ile dikkat çeken çalışmalara imza atıyor Ahmet Demirel.

Yanında, hediye edecek kitabı eksik olmuyor sanırım. Muğla Gezisinde de bize kitap hediye etmişti. Konuşma sırasında baktım, masasında da kitaplar var. Bildiğim kadarıyla kendi kitabı yok “acaba bu kitaplar neyin nesi” diye düşündüm. Kitapların sırrı, programın sonunda çözüldü. Programı dinlemek için gelenlere hediyeymiş meğer o kitaplar.

Güzel bir uygulama başlatmışlar Hadim’de. Cenazesi olan ailelere, ölen kişinin hayrına dağıtılmak üzere kitap alınması tavsiyesinde bulunmuşlar ve bu öneri de kabul görmüş. Kitabın girişince, “kitabı hediye eden …. Kişinin ruhuna fatiha” diye bir not var. Okumadan önce de okuduktan sonra da dua ediyorsunuz. Ne güzel bir incelik. Program sonrası Camlı Köşk’kün bahçesinde Ahmet Demirel’in yanısıra  Prof.Dr.Bayram Dalkılıç ve Süleyman Mücahit İyiyolbulan’la beraber diğer yakın halkadaki kişilerle yapılan sohbet de hayli keyifliydi benim için. Vesile olanlara teşekkürler.

MEDENİYET OKULU

Yazıyı yazarken aklıma geldi, Medeniyet Okulu kapsamında neler yapılıyor diye web sitesini inceledim. Konya Büyükşehir Belediyesi bu proje kapsamında büyük bir “kitle eğitimi” gerçekleştiriyor. Kitle eğitiminin sonuçlarını almak zaman alır. Bu eğitim sürecinin ölçme ve değerlendirmesi yapılıyor mu, yapılıyorsa nasıl yapılıyor bilmiyorum ama süreçle ilgili mutlaka bir ara değerlendirme yapılıyordur. Başarılarının devamını dilerim.

 AKADEMİ 2023

Siteyi incelerken, geçtiğimiz yıl, duyduğumda beni heyecanlandıran “Akademi 2023” projesi ne durumda diye merak ettim. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eğitim alanında ilerleme sorunlarını 14 yılda çözemediğimiz gibi aynı şekilde kültür sanat alanında da ilerleme sağlayamadığımızı ifade etmişti 28 Aralık 2016 ta yapmış olduğu konuşmada. En büyük ve öncelikli alanın eğitim ve kültür olacağının altını çizerek çözülemeyen bu alanlardaki sorunu çözmeyi hedef olarak belirlemişti.

Akademi 2023 sürecini takip edemediğim için merakla siteye göz attım. 4 yıllık olarak hedeflenen ve 2023, 2070 yılları hedeflerini gerçekleştirecek nitelikte yetiştirilmesi planlanan, seçilmiş “özel yetenekli öğrenciler” projesi, tam da ihtiyacımız olan şeydi.

Projenin amacı özetle şu şekilde. “Konya Büyükşehir Belediyesi, özel yetenekleri olan öğrencileri özel bir eğitime tabi tutarak, Türkiye’nin 2023 ve 2070 vizyonuna hazırlıyor.” Gazeteler. 19.2.2016  “Medeniyet Akademi 2023 Projesi Konya’daki 9. sınıf öğrencilerinden ….lise eğitimlerinin sonuna kadar özel bir programla eğitilmeleri; bilimsel, sosyal, kültürel ve entelektüel faaliyetlerle desteklenmeleri projesidir. Detaylı bilgiler http://akademi.medeniyetokulu.com/index.html adresinde mevcut.

Böylesine iddialı ve önemli bir projenin web sitesine en son girilen haber “18 Nisan 2016, Pazertesi”? Tarihini taşıyor. 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan program takvimi var fakat 2017 takvimini göremedim. Dört yıl sürmesi gereken proje rafa mı kaldırıldı yoksa “özel program” olması dolayısıyla kamuoyu ile mi paylaşılmıyor ya da projenin ruhuna fatiha okundu haberimiz mi yok?

Yapılan onca faaliyette sürece dahil olan seçilmiş öğrencilerdeki değişim ya da farklılaşma, eğitimin niteliği hangi araçlarla ölçülüyor? Özel Yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlere eğitici eğitimi ne şekilde verildi? Özel Yetenekli öğrencilere eğitim veren ve Konya’da iki tane bulunan Bilim ve Sanat Merkezleri bu programa ne tür bir katkı sunuyor gibi sorular geliyor aklıma, neyse.

Kitle eğitiminin sonuçları uzun vadede alınır ancak bu özel programdan geçirilen öğrenciler dört yılın sonunda nasıl bir yerde olacaklar merak ediyorum. Yapılan etkinlik sayılarından çok ürün bazlı değerlendirme sonuçları kamuoyu ile paylaşılır inşallah. Dert, kaygı, umut hepimizin umudu ve gelecek bizim geleceğimiz. Projeye emek veren herkese teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.