Ruhaniyet yönü ile Hazreti Mevlana

Mevlana sevgisi ruhaniyet yönünde bir başta tutkudur.Mevlana haftası  münasebeti ile yapılan muhteşem hazırlıklar bu yıl da  tamamlanmış bulunmaktadır. Yurdun dört yanından  hatta Dünyanın uzak yakın yerinden  akın akın gelen konklarımız bunun bir nişanesi değilmi.

      Bu tutkuya canı gönülden bağlı olanlar o kapıya geldiklerinde  boş çevrilmediklerini mutlaka fark ederler.Bu haftanın önemi münasebeti ile sizlere bu gün yakın tarihimizde cereyan etmiş mucizevi  bir olayı hatırlatmak istedim.

      Mevlana aşığı Ladikli Hacı Ahmet  ağanın sağlığında yaşadığı  ruhun fizik boyutu ile ilgili bir olayı  aynan naklediyorum sizlere.

      KAYNAK isim Konya nın Altınekin Kasabasından Osman Karabulut ve  ve hacı Ahmet efendi. Bu zatlar Hacı Elma hazretlerinin yakın arkadaşlarındandır. Bu nedenle bunlar sık sık Ladik kasabasında ikamet eden ağabeylerinin ziyaretini  giderler yer içer ruhani konularında  içli dışlı dostlukları devam eder.

      Bu üç kafadar  bir gece yanlarına Zıvarık büyük Camii İmamı Hacı Nuri efendinin de olduğu bir mekanda buluşurlar. Karar verirler  vakdin gece olmasına rağmen Üçler mezarlığında içeriye girip kabir ziyaretinde bulunmak isterler.

      Üçler mezarlığının Mevlanaya bakan  kapısına geldiklerinde görürlerki kilitli kapı açılır. İçeriye girer ziyaretlerini tamamlar ve dışarıya çıkarlar. Sıra Mevlana  hazretlerine gelir.Türbenin demir kapısının önüne geldiklerinde Kapıyı kilitli bulurlar.Ahmet Elma hazretleri çok duygulanmıştır.Yanaklarını demir kapının kanatlarına dayar içinden geldiği şekilde irticaler şu  Şiiri okumaya başlar.

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

BALDAN OLUR KALBE ŞEKER,

BU YANGINI CESET ÇEKER.

NE OLUR HAL ÇEKE ÇEKE.

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM

 

ERDİM AŞKI PERVANEYE

HAK AŞIĞI DİVANEYE

SELAM VERDİM MEVLANEYE

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

 

SELAM ENBİYA ERENLER.

HAKKA ARZUHAL VERENLER

AÇIP KAPIYI GİRENLER

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

 

KOKUM EMBİYA KOKUSU

UYURSUN AHRET UYKUSU

GELDİĞİM HAKKIN KAPISI

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

 

SENİN AŞKIN DÜŞTÜ BANA

HAK HİDAYET VERDİ SANA

SEHERDE CENNET REYHANA

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

 

HALK EYLEDİ BENİ YOKTAN

HİDAYET ERERSE HAKDAN

RAHMET İNER SEMAVATTAN

AÇN KAPIYI BEN GELDİM

 

SEHERDE CENNET REYHANI

AHMET SEYRET ASUMANI

ÇIKAR BU AŞKIN DUMANI

AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

   Bu beyitleri Hacı AHMET hazretleri okuduktan sonra gecenin bu saatinde kapalı demir kapı insan eli değmeden  aralanmış ve açılmıştır.Bunun üzerine diğerleri dışarıda kalmış  hacı ağabey içeriye alınmıştır.

       İçeride bir müddet ruhaniyet alemine mensup ulularla tefekkür içinde olduktan sonra hacı ağabey dışarıya  çıkar çıkmaz kapanır.

        Bu haber  o günlerde  haber alınır alınmaz  Selçuk Es ile birlikte Altınekin kasabasına gittik kaynak kişileri ziyaret ettik. Ağırlandık, o gece yaşananları kulaklarımızla dinledik.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.