Kutlu doğum haftası ve FETÖ!

Geçen hafta bir dostumun mesajı bu yazıyı yazmama sebep oldu.

Neydi gelen mesaj?

“Hocam neden Nisan ayının son haftası Kutlu doğum haftası olarak kutlanır”

Dostuma ilk verdiğim cevap, İlahiyatçı değilim araştırmam lazım oldu.

Yaptığım araştırmanın sonuçlarını okurlarımla buradan paylaşmak istiyorum.

Önce Mevlit Kandili;

Kur”an da Kadir Gecesi dışında işaret edilen önemli bir gece bulunmamaktadır. Kadir Gecesi dışında mübarek geceler olarak bilinen kutlamalar, Osmanlı padişahı 2.Selim'in Peygamberimizin doğum günü kutlaması için başlattığı bilinmektedir.

Mevlit Kandili yıllar sonra ortaya çıkmış ve Osmanlı Devleti padişahları tarafından başlatılan gelenekselleşmiş uygulamalardır.

İslam dininde herhangi bir kaynağa dayanmadan kutlanılan bu hafta bir 'Bid”at”tır. Bid”at ın ise dinden sapma, sapıklık olarak nitelendirildiği söylenmektedir.

Bu yazdıklarım bana ait değildir onun için ben buradan önce yetkililere sonrada tüm ilahiyatçılara sormak istiyorum. Bu yazdıklarım doğrumu? Eğer doğruysa hala niye bu kutlamaları yapıyoruz.  

Eğer yazdıklarım doğru değilse aynı yerde doğrusunu yazacağımdan ve özür dileyeceğimden kimsenin şüphesi olmasın.  

Birde; 1990 yılından beri miladi takvime göre kutladığımız Kutlu Doğum Haftası var,

Bugünkü Kutlu doğum haftası kutlamaları Mümtaz'er Türköne, Türkiye Diyanet Vakfı'nda Yayın Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladığı dönemde, kurul başkanı Profesör Süleyman Hayri Bolay, Ayvaz Gökdemir ve kendisinin bulunduğu 6 kişilik bir kurulun aldığı karar ile ortaya çıkan bir proje çalışması olarak başlamıştır..  

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek sadece Türkiye'de resmiyet kazandırılarak her yıl farklı gündem ile peygamberimizi anlatılmasının amaçlandığı ve doğum gününün miladi takvime göre 20 Nisan kabul edilerek kutlandığı ifade edilen bir etkinlik haftasıdır.

İlk zamanlar 20 Nisan 27 Nisan olarak kutlanan bu etkinlik son yıllarda 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılmaktadır.

Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum

Bu haftanın farklı etkinlikler ile gelişmesinde Malum Cemaat büyük rol oynamış. Yani Amerika’daki malum şahsın isteği ile, yâda ona yaranmak isteyen yalakaların isteğiyle tamda o şahsın 27 Nisan olarak bilinen doğum gününe denk getirilmiştir.

Ayrıca etkinliğin Amerika’daki malum şahsın doğum tarihi (27 Nisan 1941) ile çakışması kutlamanın bu kişiye atfen yapıldığı konusunda ayrı bir tepki doğurmuştur.

Gelen tepkiler üzerine 2008 yılından itibaren etkinlik tarihi bir hafta öne alınarak değiştirilmiş ve 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanmaya başlanmıştır.

Buradan ilgililere sesleniyorum;

Öncelikle Amerika’daki şahıs için oldubittiye getirilerek kutlanmaya başlanan bu haftayı iptal edip eskiden olduğu gibi kutlamak isteyen hicri yıla göre belirlenen gününde kutlasa daha iyi olmazımı?

Ayrıca; saygıdeğer yetkililere sormaya devam ediyorum.

Bu etkinliğin yada doğum günü kutlamasının bir bidat olduğu, bidat ın ise dinden sapma, sapıklık olarak nitelendirildiği, söylenmektedir buna ne dersiniz?

Doğum kutlamasının İslam’da yerinin olmadığı, bunun İsa'nın doğumu ile bağlantılı bir gelenek olduğu, birçok ilahiyatçı tarafından dile getirilmektedir buna ne dersiniz?

Hicri takvimin ay hareketine göre İslam’da esas alınan takvim olduğu ve İsa'nın doğumu ile başlayan güneş takvimine göre bir sabitleme yapılamayacağını söylersek buna nasıl bir cevap verebilirsiniz?

Kutlu Doğum Haftası’nı, Hıristiyanlıktaki gibi kutlamak yani İslam’ın Protestanlaşması süreci ve Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde Amerika'nın Yeşil Kuşak Projesi'nin günümüze uyarlanmış hali olan ılımlı İslam projesi kapsamında bir çalışma olduğunu da söylersek yanlış mı yaparız acaba?

Ve şatafatlı kutlamalar ile, insanları bu hafta içerisinde harcamaya, hediyeler almaya yönlendirmeye çalışan, liberal ve kapitalist sisteme hizmet eden, İslam’ın ilkeleriyle ve emirleriyle taban tabana zıt bir kültür şeklinde harcama/alışveriş haftası oluşturma çabası olduğunu da söylemek istiyorum.

Ve son olarak konuştuğum eski FETÖ müridi bir şahsın söyledikleriyle yazımı tamamlamak istiyordum ancak vazgeçtim. Belki daha sonra.

Bunlardan sonra yetkililer doğruyu bulur Kutlu doğum kutlamalarını gözden geçirirler. O zaman malum şahsın doğum günü için o yıllarda bizzat dayatılan bu terör ve darbe uşaklarının bir uygulamasından daha kurtulmuş oluruz..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum