Puan almayı düşününce

Ligin altı da üstüde cadı kazanına döndü. Tabir uyarsa fokur fokur kaynıyor. Bu kazanın içinde pıhtılaşıp dibe çökmekte var.  Kabarıp köpük olarak dışarı çıkmakta.  İşte Trabzonspor la oynadığımız müsabaka bu açıdan çok mu çok önemli idi. Hem iyi bir oyun anlayışı ile hem de Allah’ın yardımı ile dibe çökmeyi engelledik.  Sahaya yayılmadan tutun da doksan dakika nasıl hareket edileceğini, nasıl basılıp nasıl kapanılacağının canlı örneklerini gördük. Teknik heyetin hem rakibi hem de kendimizi iyi analiz ederek olayı çözmesini tebrik ediyorum.

Konyaspor takımı bu yıl ilk defa tek santraforlu oynayarak maç kazandı. Trabzonspor’un güçlü ve etkili silahlarına yakın markaj uygulayarak etkisiz hale getirmeye çalıştı. Orta sahayı ilk defa organize olarak gördüm. Ünal hoca bu bölgeyi beşli tutup, bir adam fazlalığını Yatara ya yakın oynatarak kontrolü eline almasını bildi. Söylenenler, yazılanlar etkili olmuş ki sağ ve sol tarafa birer fazla adam konularak gerçek manada organize olunduğunu ve bir takım olduğumuzu anımsadım. Macera aranmadan, haddimizi bilerek oynadığımız zaman puan ve puanlar alınacağını herkes görmüş oldu. Geçen altı maça hepimizin içi yanıyor Demek ki savunma yapılarak ve kontrollü oynanarak da puanlar alınabilirmiş. Rakipler iyi analiz edilir ve çözümlenirse, alınacak tedbirlerde o denli faydalı olacaktır. Bu geçen maçta da olduğu gibi Yattara faktörünü hepimiz biliyoruz. Tedbir olarak sol tarafımızı üçleyerek hem zayıf olduğumuz yere gerekli tedbiri almış olduk, hem de Batista’yı Yatara’ya yakın oynatarak gücünü kırmış olduk. Savunmanın ortasına aldığımız Mihajlov müthiş oynayarak yerden ve havadan rakip forvete aman vermedi. Mihajlov’un seyredenler tarafından çok beğenildiği kanaatindeyim. Savunma yaparak kontrollü oynayan bu oyuncunun önümüzdeki maçlarda hücum ağırlıklı oynadığımız zaman nasıl oynayacağını bilemiyoruz. Umarım hücum gücü de bu denli iyi olur. Ceyhun tam doksanlık değil, bir an önce hazırlanıp tam sahada ve maçın tamamında oynar hale getirilmeli. Tehoue’nin tek oynaması biraz onu yordu. Fakat burada tek oynayacak futbolcunun biraz da ne yaptığını bilmesi gerekir. Onun da tam hazır hale gelmesi lazım. Çünkü Konyaspor  bundan sonra birçok maçını bu şekilde oynayacaktır. Pek ala tek santraforlu oynayacaksak geride kalan santraforlarımız ne olacak? Eskiden nasıl olduysa öyle olacak. Mayıs ayı sonunda herkesin parası ödenerek salınıverecek. İşte eleştirilen konuda bu. Konyaspor bu bölgeye neredeyse üç dört trilyon para harcadı. Ceyhun’u forvet destekli orta saha olarak oynatmak doğru idi. Sanıyorum bu anlayış yeni   sistemimiz olacak. Orta sahada eksik kalmamak için Ceyhun’un bu şekilde oynaması gerekiyor. Bu şekilde puan ve puanlar alınacağını ümit ediyorum. Trabzon maçında sağda oynatılan Eren Şen’e gelince, ya yerini yadırgadı ya da yeterli değildi. Kimin oynadığı önemli değil ama sahaya yayılma bakımından sağ kanadı da bu şekilde kontrol etmek doğruydu. Eren’in genelde bıraktığı izlenim bu şekilde oldu. Oyundan alınması da isabetli bir karardı. Şöyle veya böyle üç puan alındı devamı da gelecek. Yeter ki ne yaptığımızı bilerek sistemli bir şekilde içeride ve dışarıda nasıl oynanması gerekli ise öyle oynamak. Bunun için yeniliklere ve değişiklere gerek kalmayacak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.