M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Peygamber’e hakarete cevap...

Konya bugünlerde yeniden Mistik Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor… 22 Eylül’de başlayan program 30 Eylül’de sona erecek.

İran, Bulgaristan, Afganistan, Çek Cumhuriyeti, Moritanya, Çin Uygurları, Gürcistan, Hindistan ve Türkiye’den ‘mistik müzik’ sanatçı ya da grupları Konya’dalar…

Ben önceki akşam Moritanyalıları dinledim… Hz. Muhammed’e ve mutasavvıf velilere övgü temalı

şarkılar söyleyenlere Moritanya’da grio deniliyor…

Programın sunucusu Ali Bektaş’ın enfes anlatımından öğrendik ki, grioların icra ettiği bu ‘görevi’ toplumda genellikle kadınlar üstleniyor…

Program vesilesiyle Ardin, Tidinit, Tbel gibi sazların varlığından da haberdar oluyoruz. Ayrıca, sanatlarını peygambere övgü gibi anlamlı bir zemine oturtan sanatçılar Coumbane mint Ely Warakane, Cheikh Abbe, Ayniyana Chighaly, Lematt N'Guidheye’den haberdar olmak da güzeldi.

Coumbane mint Ely Warakane tek kelimeyle harikaydı.

İslam peygamberine hakaret karikatürü ya da filmleriyle kendi zelilliklerini artıranlara bence İslam dünyasından verilebilecek en güzel cevaplardan biri de bu programdı.

Programa ev sahipliği yapan Vali Aydın Nezih Doğan ve her türlü emeği seferber eden İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’ı ve geçmişten bugüne emeği geçenleri kutluyorum.

Programların Mevlana Kültür Merkezi’nde saat 21’de başladığını, geriye Gürcistan, Hindistan ve Türkiye topluluklarının kaldığını da hatırlatmış olayım…

***

Neşet Ertaş’ın vefatından tutun da Mistik Müzik Festivali’ne kadar dün ‘müzikle’ alakalı bir gün yaşadım…

Biri de şuydu:

Akademi Hastanesi’nin başarılı yöneticilerinden Sevgili dostum Abdulkadir Yurtseven, Sefarad Yahudilerinin kundaktaki bebeklere söyledikleri bir ninniye dikkatimi çekti.

Ninninin sözleri şöyle:

uyu, uyu benim canım oğlum, sıkıntısız ve ağrısız uyu / güzel gözlerini kapatıp uyu, / uyu huzur içinde kundaktan çıkıp okula gideceksin / ve okulda küçüğüm okumayı öğreneceksin. / Okuldan çıkıp çarşıya (meydana) gideceksin / ve o hayatta küçüğüm tüccar olmayı öğreneceksin. / meydandan çıkıp daha çok çalışacaksın / ve benim canım oğlum / en iyi (bir numara) olacaksın.

***

Yahudilerin müthiş dayanışmalarının ve başarılı olma yolunda ‘her şeyi’ göze alarak hareket etmelerinin bilinçaltına nerelerde yerleştiğine dair bir belgeydi bu. Sevgili Abdulkadir şu ayeti de bir istifade olarak işaret etti: Bütün bunlarla birlikte, (unutmayın ki) Hakkı inkara şartlanmış olanlar birbirleriyle müttefiktirler; siz de (birbirinizle) öyle olmadıkça yer yüzünde fitne ve büyük bir karışıklık baş gösterecektir. (Enfal Suresi 73. ayet)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.