O anızalara muhtaç oldunuz…

Geçtiğimiz hasat sonu anız yakılmaması hususunu eni boyu zararlarından bahsederek bu köşeden uyarı niteliğinde yazmıştım.  Ancak yakma işi tehlikeli boyutlara ulaşmış  adli makamların yaptığı  her türlü uyarıya rağmen önüne  bir türlü, geçilememişti..

Ama şimdilerde öyle değil… Kimse anız yakmıyor ama sebebi asla ekolojik dengeye verilen önem yâda yasal sebeplerden değil…

Anız yakan anızlara bir anız tarlası yakarken “anızın yanında böcekleri, mantarları, faydalı bakterileri, yaşayan yeşil bitkileri, karıncaları, kelebekleri, uğur böcekleri, çekirgeler… Ekolojik dengenin öğeleri yakıyorsunuz”  demiştim.

Hava kirliliğine sebep oldunuz, civarda bulunan sebze meyve bahçelerine zarar verdiniz, topraktaki suyun buharlaşmasına neden oldunuz, toprağın yapısını bozarak arazilerin verimsizleşmesine neden oldunuz.  O zamanlar o yazıları okuyanlar doğru olduğuna  inanıp   işlerine  nasıl geldiyse  o şekilde davranmaya devam ettiler.

Takii  2012   yazına  kadar… O bol anızlı dönem geçti ve  yıl 2012 oldu …. Geçen yıl gizliden gizliye  anızları yakıp kaçan o zavallılar bu yıl anızları kimse   almasın , çalmasın diye  beklemeye başladı...

 

Neden çünkü, anız bu yıl yemden daha pahalı oldu. Çünkü anız para etmeye başladı. Köylü deyimi ile anız kimya oldu, yakarlar mı yaksalar parayı yakmış olacaklar doğa gelecek  canlılar ekolojik denge    kimin umurunda  para para para…

 

Gördünüz   efendim bu yıl  anız  yakan var mı yokk….

 

Yüce rabbim nelere  kadir….  Ne büyüksün rabbim… ama bizler zalimiz bizler basit  dünyalıklar için kendi geleceğimiz  yok  etmek için  senin koyduğun kuralları   dinlemedik.  Kendimize  zulmettik ,   doğaya zulmettik, doğada yaşayan masum  canlılarla  zulmettik.. Bu zulme  bu isyana bunca  tuğyana karşı bizlere  nimet veriyorsunuz  sana ne kadar şükretsek azdır  rabbim..

 

ANIZ YAKMAYA YENİ ÖNLEM…

 Seydişehir kaymakamlığı tarafından Geçen yıl hazırlanan bir proje ile Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından desteklenen “Toprağı sürmeden doğrudan ekim mibzeri” ile uygulaması ilçemizde bu yıl ilk defa deneniyor.

Çiftçileri ve ekonomiyi daha fazla zara uğratmamak amacı ile toprağı süremden anıza direk ekim projesi inşallah başarı olur ve anız yakma meselesi de kökünden çözülür diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.