Otizmli bir çocuğun gözünden

Selam Sevgili Arkadaşım,

Hemen, yan sırada oturan, bazen size göre sebepsiz bağıran, etrafında dönen o çocuk benim. Ben, okulda arkadaşınız, sitede komşunuz, bayram ziyaretinde  akrabanız, belki kardeşinizim. Sizinle sözlü olarak iletişim kuramasam da yazıyla kurmak istiyorum.  

Eksik değil, Farklı!

Sessizim. Kelimelerim ya hiç yok ya da çok az, ama duygularım var. Eksik değil farklıyım: Otizmliyim.

Fiziksel görünüşüme bakarak beni ayırt edemezsiniz bir başkasından. Size farklı, bazen komik gelen davranışlarım; ellerimi oynatmam, etrafımda dönmem, duymuyormuş gibi davranmam, sessizliğim, gözlerinizin içine bakamayışım bu yüzden.

 

Otizmi merak mı ettiniz?

Anlatayım o zaman. Otizm, zihin ve beyindeki bazı farklılaşmanın yol açtığı bir durum. Otizmin sebebine dair birçok düşünce, araştırma var ancak kimse kesin bir şey söyleyemiyor henüz. Neden otizmli doğduğumu ben de ailem de doktorlar da bilmiyor yani. Bilinen tek şey, gittikçe yaygınlaşıyor.

2 Nisan

Size bu mektubu yazma sebebim,

2 Nisan, “Dünya Otizm Farkındalık Günü”. Kendimi ve Otizmi anlatmak istiyorum size. 

Otizmli bireyler kalabalık ortamlardan hoşlanmaz. Kelimelerimiz hiç olmayabilir hatta başkalarına garip gelen sesler de çıkarabiliriz. Kanat çırpar gibi farklı hareketler de yapabilir, ilgimizi çeken bir şeye hiç sıkılmadan saatlerce bakabiliriz.

Konuşamadığımız için ne istediğimizi, ne hissettiğimizi anlatamıyoruz. Bunu davranışlarla anlatmaya çalışıyoruz. Kendimizi anlatamadığımızda, çevrede bizi aşırı derecede rahatsız eden ses, koku, olduğunda öfkeli davranışlarımız ortaya çıkabilir. Başkalarına zarar vermek değil niyetimiz, anlaşılmak. 

Mavi Renk…

Bu günlerde mavi renk görebilirsin sık sık. Mavinin rahatlatıcı bir etkisi var. O yüzden, 2 Nisan’da farkındalık için mavi ışık, mavi kıyafet, mavi renklerin olduğu şeyler kullanılıyor.

Işık, ses, koku gibi şeylere sizden biraz daha fazla hassasız. Sizin için normal gelen bir ses, koku, ışık bizi aşırı derecede rahatsız edici olabilir. Siz fark etmeyebilirsiniz bunu.   

Bazılarımızın bir çok yeteneği var. Görsel hafızamız çok güçlüdür mesela. Bir baktığımız fotoğrafı, yeri en ince detayına kadar hatırlayabiliriz, çizebiliriz. Bazılarımız matematikte üstün yetenekli olabilir. Hesap makinesi gibi işlem yapabilir, çok uzun sayıları hafızamızda tutabiliriz.

Otizmli olmamız hayattan zevk almadığımız anlamına gelmez. Biz de mutlu olur, eğlenir, hayattan keyif alırız herkes gibi. Birçok şeyi kardeşlerimizle birlikte yaparız. Müzik dinler, internetteki oyun sitelerine girerek oyun oynarız. İyi bir eğitim alarak konuşmayı, bilmediğimiz şeyleri öğrenebiliriz.

Tek ilacımız eğitim.

Başkalarının bize söylediklerini anlamakta güçlük çekiyoruz sadece. Bizimle alay etmeden, alay edenleri uyararak iletişim kurabilirsiniz. Oyunlarınıza katılmak isteriz ama kuralları bilemediğimiz için oyunbozan olarak görebilirsiniz. Bizi oyunun içinde tutup, kuralları öğretirseniz, sizinle oynayabilir, birlikte eğlenebiliriz. Bu biraz zaman alır sadece. İstemediğimizden, mızıkçılıktan değil kuralı bilmediğimiz için oyunlarınıza katılamıyor olabiliriz. Bazen yüzünüze bile bakmaz, göz teması kuramasak dahi sizi anlar, sizi sever, sevildiğimizi hissederiz.

Tehlikelerin farkına varamayabiliriz. Özellikle trafikte. Böyle bir durumda bize olabilecekleri göstermenizi, yardımcı olmanızı bekleriz. Eksik değil farklıyız. Otizmliyiz. Sizinle birlikte öğrenebiliriz.

Sevgiyle

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.