Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

ORUÇLA ALLAH’IN YARDIMINI HAKEDELİM!

Sabır, kişinin kendisini tutmasıdır. Oruçlu için, sabırlı denmiştir. Çünkü oruçlu, yemeden içmeden ve cinsellikten kendisini tutan kimsedir. Gerçek anlamda sabır, ibadette devamlı olmada; günahlardan uzak kalmada; davet ve cihad yolunda karşılaşılabilecek güçlüklere katlanmada; imtihanın gereği olarak başa gelebilecek kaza bela, hastalık ve benzeri şeylere katlanmada kendini gösterir.

Yüce Rabbimiz şöyle buyurur:

Ey müminler! Sabır ve namazla yardım isteyin. (2/153, 2/45) Namaz ve sabırla Allah’tan yardım istemek. Kişi önce namazlarını kılarak ilahî yardıma müstahak olmalı. Zaten namazda yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Senden yardım dileriz duası vardır. Allah’tan yardım talebini ifade eden daha pek çok dua da vardır.

İkinci olarak da sabırla yardım istemelidir. Burada sabır, genel manada sabır olabileceği gibi, oruç ibadeti olarak da anlaşılmıştır. Ramazan ayına Şehr-i sabr/sabır ayı denmiştir. Peygamberimizin de sıkıntılı haberler aldığında namaz ve oruçla Rabbinden yardım istediği bilinen bir husustur.

Sabredenlere mükafatları hesapsız olarak verilecektir. (39/10) Ayet, oruç benim içindir, onun mükafatını ancak Ben veririm kudsî hadisi ile aynı manaya vurgu yapmaktadır. Oruçla kendini tutanların mükafatını hesapsız olarak ancak Rabbimiz verecektir. Sabredenlerin mükafatı da hesapsız olacaktır.

Peygamberimiz de oruç sabrın yarısıdır (Tirmizî, Deavât 86) buyurur. Evet oruç, sabır eğitimidir.

Bu açıklamalardan sonra şunları söyleyebiliriz: Namazları layıkıyla kılmadan/namazı ikame etmeden nasıl Rabbimizden yardım bekleyebiliriz? Oruç tutmadan, oruca hakkını vermeden nasılı ilahî yardım beklentimiz olabilir ki? Öyleyse hem namaz ve oruç başta olmak üzere kulluğumuzu gözden geçirerek Rabbimizin yardımına müstahak olmaya bakmalı; hem de namaz ve oruç ibadetlerimizi dua fırsatı olarak değerlendirmeliyiz.

Namaz ve sabırla Rabbimizden yardım dilemeliyiz. Namaz ve oruç başta olmak üzere ibadetlerimizi yerine getirdikten sonra Rabbimizden yardım istemeliyiz. İbadette devamlı olmak için yardım. İbadete hakkını vermek için yardım. Günahlara karşı kendimizi tutabilmek için yardım. İslam düşmanlarına karşı verdiğimiz mücadelelerde başarı ve zafere erebilmek için yardım. Zira O’nun yardımı olmadan biz başarılı olamayız ki!

Rabbimiz, işte kıldığımız namazlarımızla, teravihlerimizle kapına geldik. Şu uzun yaz sıcağında tuttuğumuz oruçlarımızla San’a geldik. Yardımı diliyoruz. Bizleri rahmet kapından boş çevirme, ey bir bir adı da Ramazan olan!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.