“Öğretmen çocuğumun dersine alkollü giriyor…”

“Öğretmen çocuğumun dersine alkollü giriyor…”

 

“Ben üç çocuk babası ikisi okuyan bir tanesi daha küçük bir aile reisiyim.  Size aktarmak istediğim bir sorunum var. Çocuklarım Seydişehir’de bir ilköğretim okulunda okuyorlar. Okul evimize yakın olduğu için ve de benim çevremin çoğunluğunun bulunduğu mahalle olduğu için burayı seçtik. Okulun genel gidişatından oldukça memnunuz. Çocuğumun biri daha beşi bitirmediği için birinci sınıftan beri aynı öğretmen okutuyor ve oldukçada başarılı. Ama diğer çocuğum ikinci kademede okuyor ve her derse ayrı öğretmen giriyor.  İkinci kademede okuyan çocuğumun dersine giren öğretmenlerden birinin, çocukların dersine alkollü girdiğini ve bu durumunun çocuklar tarafından fark edildiğini duyunca inanamadım. Yoktur öyle bir şey dedim. Böyle bir şeyi aklımın ucundan bile geçirmediğim için bana inandırıcı gelmedi. Ve konuyu biraz araştırınca olayın doğru olduğunu örgendim. Bunu benim gibi başka örgenci velilerinin de bildiğini ama şimdiye kadar hiç kimsenin bir şey yapmadığını öğrenmem ise beni iyice üzdü.  Daha kötüsü okul idaresinin bu olayı bilmesine rağmen hiçbir şey yapmaması-yapamaması ise olayın başka bir boyutu. Birkaç veli toplanıp okulun müdürüne olayı bildirdik ve hiçbir sonuç çıkmadı. Hatta söz konusu öğretmenin sorumlu olması gereken insanlar ile beraber akşamüzerleri çok kez tekel bayiinden alış veriş yapıp gittiklerini gören öğrenci velileri de var. Oturdum, bu olayı yetkililerle paylaşmak istedim. Ve çocuklarım o okulda okuduğu için çeşitli sebeplerden dolayı vazgeçtim.”

Okurumuzdan gelen bu mektubu okuduktan sonra insanın dehşete kapılmaması mümkün mü? Eminim ‘olamaz böyle bir şey’ dediniz içinizden.

Mektubu yayımlama konusunda epey tereddüt yaşadıktan sonra kararımı verdim. Ve sizlerle paylaştım anason kokulu konuyu... Öncelikle çocuklarımızı emanet ettiğimiz çok değerli öğretmenlerimizin affına sığınıyorum.

Beş yıl ilkokul, üç yıl ortaokul, üç yıl lise, dershane dönemi ve dört yıl üniversite okudum, hiçbir okulda ve öğretmenimde rastlamadım bu duruma.

Alkol nerede içilir nerede içilmez gibi böyle absürt bir konuyu tartışacak değilim. Kim ne içerse içsin ister zehir,  ister zıkkım, ister kimyasal, ister uyuşturucu, ister şehirlerin atık suyunu beni ilgilendirmez...

Amma!

Benim okulumda, benim çocuklarıma eğitim öğretim verilen yerlerde, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim yuvalarında, ülkenin geleceği o tertemiz beyinlere böyle kişilerin ders verirken alkollü olması beni ilgilendirir.

Dersten çıkınca ne halt yiyecekse yesin, ne zıkkımlanacaksa zıkkımlansın hiç kimse karışmaz ama okuluma adımını atarken körpelerimizin sınıfına dalarken alkollü, sarhoş,  sallana salana giriyorsa birileri de bunun hesabını sormuyorsa ben sorarım buradan o yetkililere ve yetkisizlere, adam gibi işinizi yapın deme hakkına sahip olurum. Ve bu konuyu cümle âleme duyururum

Kelimeler uzadıkça sinir katsayım artıyor. Kısa kesiyorum ve yetkililerin hem okul hem de öğretmen ismini bildikleri halde en ufak bir girişimde bulunmamalarını da okullarımızdaki öğrenci sayısı kadar kınıyorum…  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum