Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

O bize çok yakın...

O, BİZE ÇOK YAKIN; BİZ O’NA NE KADAR YAKINIZ?

Kurban, yakınlaşma demektir. Kurban, bizi Yüce Yaratıcıya yaklaştıran sembolik bir ibadettir. Aslında kurban ettiğimiz hayvanların ne kanları, ne etleri Yüce Allah’a ulaşmaz, bizden O’na ulaşacak şey takvamızdır. Yani bizim içtenlikle yapacağımız kulluktur. Bizler O’nun uğruna ve tekbirlerle O’nu yücelterek kurbanlar keserek, gerçekleştirdiğimiz malî fedakarlıkla malımızın O’nun yoluna feda ettiğimizi gösteririz. Bu bizim, O’nun için feda i mal gibi, feda i can için de hazır olduğumuzun kanıtıdır.

Yüce Rabbimiz bize çok yakındır. Nerede olursak olalım O, kudretiyle ve ilmiyle bizimle beraberdir. O’nun bizimle beraberliği, bizi sürekli denetlemekte ve desteklemekte olduğunu gösterir.

O, bize şah damarımızdan daha yakındır. O, bize bizden daha yakındır. Bizim içimizi dışımızı, niyet ve düşüncelerimizi en iyi O bilir. Hiç kimsenin olmadığı yerlerde bile O bizi görür, bizi işitir, bizi bilir.

Allah'tan sakının ve Allah'ın sakınanlarla beraber olduğunu bilin. (2/194)

Nerede olursanız olun, O, sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür. (57/4)

Bir bedevi gelip peygamberimize sordu: Yüce Allah bize yakın mı uzak mı? Yakınsa hafif sesle O’na dua edelim, uzakta ise bağırarak O’na dua edelim? Bunun üzerine şu ayet indi:

Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doğru yolda yürüyenlerden olsunlar. (2/186)

And olsun ki insanı Biz yarattık; nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz; Biz ona şah damarından daha yakınız. (50/16)

Kişinin canı boğaza dayanınca ve siz o zaman bakıp kalırken, Biz o kişiye sizden daha yakınızdır, ama görmezsiniz. (56/83-85)

O, bize çok yakındır. Rahmeti, lütuf ve keremleriyle O bizim yanımızdadır. Kurbanla bizler, O’na yaklaşmaya gayret etmeliyiz.

O bize çok yakındır, peki bizler O’na ne kadar yakınız?

Ne kadar O’nun kuluysak, ne kadar O’na bağlıysak, ne kadar secdeli isek, ne kadar O’nu görüyormuşcasına O’na kulluk ve ibadet ediyorsak O’na o kadar yakınız demektir.

O, bize bizden yakındır; şimdi biz O’na çok daha yakın olmak için seferber olmalıyız.

Kurban zengin ve fakirimizle birlikte O’na yaklaşmaya vesile olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.