Nasreddin Hoca

 

GÖNÜL  PENCEREMDEN

ŞEYHÜL MUHARRİRİN

         Bir gün Nasreddin hoca ile karsı oradan  buradan konuşurken sitem eder..Beni sevmiyorsun değil mi der. Hoca hatunum seni  nasıl olurda sevmem, buda nereden çıktı der.

          Karısı  öyleyse neden benim yüzüme baktığın zaman sen besmele çekersin de başka düalar okumuyorsun ?

          Hoca bunda ne var hanım deyince  karısı cevabı yapıştırır. Herkesin kocası Yasini Şerif  okuyormuş deyince ,hoca dayanamas cevabı yapıştırır.

           Öyle güzel kadın bende olsaydı  ben her  gün  bir HATİM indirirdim,Der.

            Hoca hazretleri  iki evli. .Birisi çok güzel diğeri çirkin…Bir gün üçü birden Akşehir gölünde kayık gezintisi yaparlar. Genç ve güzel olan  hocaya derki.Hocam  şimdi  hava bozulsa  fırtınaya tutulsak  ,kayığımız batsa hangimizi evvel kurtarırsın  der.

      Hoca  bu  lafın altında kalır mı hiç..Behey kadın bu dediklerini Tanrım bize yazmamıştır inşaallah. Yalnız Sen nasıl olsa yüzmeyi bilirsin. Haydi işine bak.

               Hoca hazretleri  herkese iyilik yapmayı seven bir insan.Herkesin yardımına koşar.Bir gün komşusu Ayşe nine hocadan bir kapaklı küçük tencere varsa ver  yarın getiririm der.

         Hoca memnuniyetle der içeriye girer alıp getirir. Fakat aradan günler geçer tencereyi komşusu Ayşe  nine getirmez. Bu nun üzerine hoca bir gün tenceresini ister. Ama  aldığı cevap  olumsuzdur.Hocam kusura bakma öldü..

           Aradan bir zaman geçer bu sefer Hoca komşusundan bir kazan ister. Oda götürüp vermez. Komşusu kazanı almaya geldiği zaman  Kazan öldü  kusura bakma der.  Hoca kazan ölürmü hiç  dediyse de Tencere ölürde kazan ölmez mi  cevabını alır.

            

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.