Nasibi olanlara bir hikaye

Bu hafta sonuna güzel bir hikâye ile girmek istiyorum. Çok sevgili dostum Murat Arıcan’ın çok beğenip bana gönderdiği bu hikâyeyi ben de köşeme taşımayı uygun gördüm.

Profesör konferans salonuna gelmiş. Ön sırada oturan bir seyis dışında başka kimse yokmuş. Sunuşunu aktarma konusunda bocalamış ve seyise sormuş:

—Buradaki tek kişi sizsiniz. Size göre konuşmalı mı, yoksa konuşmamalı mıyım?"

Seyis cevap vermiş:

-"Hocam ben basit bir insanım, bu konulardan çok fazla anlamam. Fakat ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim."

Bu sözlerden pek etkilenen Profesör konferansa başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş durmuş. Konferanstan sonra kendini mutlu hissetmiş.

Dinleyicisinin de konferansın çok iyi olduğunu onaylayacağını düşünerek:

-"Konuşmayı nasıl buldun?" diye sormuş.

Seyis cevap vermiş: "Hocam sana daha önce basit bir adam olduğumu ve bu konulardan pek anlamadığımı söylemiştim. Gene de eğer ahıra gelip biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim, ama elimdeki tüm yemi ona verip hayvanı çatlatmazdım."

Evet, Hikâyemiz bu gerçekten çok güzel. Murat kardeşime teşekkür ediyorum.

Hikayemiz çok açık ve net, üzerinde konuşmaya bile gerek görmüyorum. Her zaman dediğimiz gibi herkes nasibine düşeni alsın…

****

Bu yıl kömür dağıtımı sancılı başladı. Niye sancılı başladı? Geçen yıllara nazaran daha az gelen kömür gerçek ihtiyaç sahipleri ile buluşturulmak isteniyor. Geçen yıllarda kömür alanlar bu yıl da almak istiyor. Tabii bu da sıkıntı yapıyor.

İnsanımız gerçek ihtiyaç sahiplerinin haklarına daha saygılı olmalılar. Her zaman devlet tonlarca kömür gönderecek değil. Tamam, geçen yıl kaymakam beyin gayretleri ile nerdeyse Konya’da dağıtılan kömürün üç katı dağıtıldı. Kömür çok olunca daha ihtiyaç sahibi olan vatandaşların kriterleri genişletildi. Bu yılda aynı şeyleri beklemek yanlış olur.

Vatandaşa Balık tutup vereceğinize balık tutmasını öğretmenin zamanı gelmiştir. Bazı şeyler alışkanlık yapmaya başladı.

Bu da toplum içinde çalışmadan gayret etmeden yaşamaya çalışan insan gruplarını ortaya çıkardı.

Bu yıl daha düzenli bir dağıtım olması için Ereğli Belediyesi ile Ereğli Kaymakamlığı işbirliği içinde çalışıyorlar. Geçen senelerde duyduğumuz serzenişleri bu yıl duymak istemiyoruz. Kaloriferli evlere giden kömürleri, ahırında 30 baş inek bağlı olanların evlerine defalarca giden kömürleri, aynı eve 3-4 kez kömür yazılanları, aldıkları kömürleri ucuz fiyatlarla satmaya kalkanları ve muhtarların seçim yatırımı için adam kayırdıklarını duymak istemiyoruz.

Bunun için de gerekli tedbirler alındı.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.