Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Muhteşem geri dönüşün ardından

Konyaspor’un iki yıl aradan sonra yeniden Spor Toto Süper Lig’e dönüşü gerçekten muhteşem oldu. Herkesin kafasında olduğu gibi benim kafamda da soru işaretleri vardı. Yabancılardan kurulu bir iskelet ne kadar faydalı olur? Yabancılar iyi mi, kötü mü? Acaba gençler Süper Lig’de yapabilir mi, gibi birçok sorunun cevabını ararken Fenerbahçe maçı geldi çattı. Kimse bu sonucu beklemiyordu ve öyle bir yazıyla falan geçiştirilecek bir başarı değil bu.  Önce Konyaspor’un neden kazandığını söyleyelim. Yeşil Beyazlılar ilk yarı gerçekten “karaktersiz bir futbol” ortaya koydu. Yan toplardaki zaaf hemen ortaya çıktı ve yenen iki gol, takımı çökertti. Fakat ikinci yarı yukarıdaki sorulardan biri cevaplandı. Takımın iskeletinin geçen yıldan kalan ve yerli oyunculardan oluşması Uğur Tütüneker’in etkili konuşmasının karşılık bulmasını sağladı. Demek ki, genç ya da yaşlı, iskeletteki oyuncuların korunması her zaman avantajmış. Tütüneker’in Ömer Ali ve Mehmet Uslu hamleleri de tutup, kulübede ayağını kaşıyıp esneyen Fenerbahçeli yedeklere uyan sahadaki rakip oyuncuların disiplini bırakması Konyaspor’un ekmeğine yağ sürdü. Burası çok önemli. Bu galibiyet ligin yeni takımına adeta doping oldu. Tersi olmaması için Sivas deplasmanından mutlaka iyi bir sonuç ya da iyi futbolla dönmek gerekiyor. Zor mu? Hayır, çok kolay. 

Gelelim  oyuncu performanslarına. Kaleci İtandje’nin ilk golde hatalı olduğu söylense de bence belki de takımın en iyi transferi. Geçen yıl sezon sonuna kadar korkulu rüya gördüren Kaya’dan sonra herkesin içi rahatladı. Defansta Selim Ay yılların profesyoneli gibi oynuyor. Kokaloviç 3 maç sonra bu takıma ne kadar faydalı olacağını gösterir. Ama bizden önce hoca görmeli. Transfer listesinde stoper de yok. Erdinç’e güveniyor olabilir. Sağ bek Ali Turan’da şu an için sorun yok. Sol bek ise belirsiz. Mehmet Uslu’nun hücumu, Abdülkerim’in savunması iyi. Bundan sonraki maçlarda Mehmet Oynayacak gibi görünüyor ama Abdülkerim’in yanı sıra orada Muhammet Yürükuslu’nun da hazır bir alternatif olduğunu unutmamak gerekiyor. Asıl sorun ise ortada. M’Bamba hemen sağ içe gelmeli. Açık oyuncusu değil. Maalesef İshak yerini kaptırabilir. Borek henüz tam resim vermedi ama alternatifi var, korkmaya gerek yok. Ali Çamdalı’na ise hayran kaldım. Çok iyi bir profesyonel. Fener maçında harika oynadı ve bir de gol attı. Orduspor’da 3 yıl boşuna banko oynamamış. Ne de olsa Alman ekolünden.  Erdal geçen sezon kaldığı yerden devam ediyor. Helal olsun.

İlerde ise golü koklayan bir adam var. İzlandalı... Thorvaldson…  İyi oyuncu. Fakat istikrar gösterir mi bilemeyiz. Bekleyeceğiz. Hasan Kabze eski performansına yaklaşsa dahi Konyaspor çok şey kazanır. Ama transfer işini de abartmamak lazım. Özellikle neden sağ açık ısrarla aranıyor anlamadım. Ömer Ali’ye niye güven duyulmuyor? Garip. Bakalım, görelim kim gelecek. 

Aman dikkat. Fenerbahçe galibiyeti çok önemli ve büyük bir başarı. Fakat bu sükseyi harcamamak lazım. Uğur Hoca’ya çok iş düşüyor. O’na çok iş düşüyor ve gördüğüm kadarıyla tüm Konya O’na çok güveniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar