MEB’de yaşanan gariplikler

Bugünkü yazıma, bu yıl SBS son defa yapıldı, çocuklarımız okullara yerleştirildi, gelecek yıl ne yapılacak hala kesinleşmiş bir durum yok diye başlayınca, birileri yine çıkacak, 35 dakika araştır, bunları yazma diyecek.

Ben tarihçiyim, araştırmadan, belgesiz, bilgisiz hiç bir şey yazmam ve yazmadım. Geçen haftaki MEB’le ilgili yazımı okuyup bana akıl veren okuruma buradan seslenmek istiyorum. Araştırma yapmak bilgisayarı açmak 35 dakika bilgisayarda dolaşmak değildir be dostum. Ben geçen haftaki yazımı 15 günlük bir araştırmadan sonra yazdım. Ankara’daki arkadaşlarla da yüz yüze görüştüm. Yazdığım konuların bir bölümünden Konya İl Milli Eğitim’deki birçok arkadaşımızın bilgisi bile yoktu.

Ancak benim bazı okurlarım milli eğitimin sözcüsü olmuşlar, sorduğum sorulara çok güzel cevaplar yazmışlar. Hakaret içermeyen tüm eleştirilere teşekkür ediyorum.

İnsanlar istemedikleri konuları yazana, ya da eleştiri getiren yazılara, iyi dua yapmıyorlar. Hatta sevdikleri insan ya da kurumlarla ilgili eleştiri gelince, hakaret etmeyi eleştirme zannediyorlar.

Bir başka eleştiri, MEB’le ilgili neden bu kadar agresif yazıyormuşum,

Geçen hafta yazdığımı tekrar hatırlatarak cevap vermek istiyorum. “Okullar açıldığında, yaşanacak her gerginliğin faturası iktidar partisine kesilecek, bende gerginlik istemiyorum”.

Bugünde MEB’de yaşanan gariplikleri yine yazacağım.  

Geçen hafta SBS puanıyla öğrenci alan okullarda birinci kayıt dönemi sona erdi.  Çok ilginç bir durum ortaya çıktı, en iyi okullarda bile kontenjanların çok önemli bir bölümü boş kaldı. Meram Fen Lisesi ve Meram Anadolu Lisesi’nde 20’nin üzerinde eksiklik var.

Kapıda binlerce öğrenci beklerken, böyle bir durum nasıl olur diye sakın bana sormayın, çünkü ben bunları MEB yetkililerine soruyorum.

SBS’de cevap anahtarları karıştı bir şey yazamadım, ancak yazmalıydım. Puanlar yanlış hesaplandı yazmadım, bunu da yazmalıydım.

MEB, velilerden gelen tepkiler üzerine, özür diledi, bine yakın öğrencinin puanını yeniden hesaplandı. Kardeşim bu nasıl oluyor bir öğrencinin bile yeri değiştiğinde, tüm öğrencilerin sıralaması değişmez mi diye sormam gerekirdi onu da sormadım.

Ancak bundan sonra yazacağım.

Yakında Milli Eğitimde rotasyon uygulanacak, okul müdürleri il ve ilçe milli eğitim yöneticileri değişecek her yer toz duman olacak. Onların da takipçisi olacağım.

Okullarda müdürlerin geçen yıl öğretmenler üzerinde değişik konularda baskı uyguladıkları haberleri geliyor, onları da yazacağım.

Yine geçen yıl mesleki eğitim merkezlerinde ve meslek liselerinde kadro şişkinlikleri vardı. Bu yıl aynı şişkinlik olacak mı? Onu da takip edeceğim.

Birçok öğretmen ek iş yapma sevdasıyla okullarda çocuklarımızı ihmal ediyordu, bu tür öğretmenlerin çocuklarımızı nasıl ihmal ettiklerini de yazacağım.

Ve en önemlisi; Konya’nın her sokağına imam hatip ortaokulları açıldı, bu okulların öğretmen kadrosu oluşturulabilecek mi? Onların da takipçisi olacağım.

Özel not: Ne olur sahte isim ve sahte elektronik posta kullanarak eleştiri yapmayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum