Mevlevilik'te ruhani iletişimler

İnsan oğlundaki Ruhani iletişimlere Mevlevilikte daha çok ve sık sık rastlanılmaktadır. YÜCE ALLAH’ın Esrar’ı İlahisi ile görevli kıldığı Ruhani Aleme mensup pek çok kulları vardır aramızda.

Hikmet yüklü bu insanlar Kerametleri veya hayatın içinde insan üstü meziyetleri ile bilinmektedirler Bu günkü yazımızda Hazreti Mevlana’nın Uluslar arası 740. VUSLAT YIL DÖNÜMÜ münasebetiyle bu iletişimlerden bir örnek vermek istedik.

Mevlevi camiası mensubu DEDE lerden AHMET HATİBİ’nin oğlu Hüseyin Hatibi hazretleri gençliğinden beri hiç evlenmemiş bekar hayatı yaşamıştır. Uzun süren bu bekarlığından dolayı da çok üzgündür. Zira yüce Peygamberimizin getirdiği ŞERİATI AHMEDİYE esaslarına göre evlilik bir Sünnettir. İşte bu sünneti bir türlü yerine getiremediği için çok üzgünlükler içinde yaşayıp giderken bir gece uyku halinde iken bir rüya görür. Bu rüyasında FAHRİ KAİNAT efendimizle beraber olur ve direktifler alır.

Burada esas konumuza bir ara vererek konu ile ilgili bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi İnsan oğlunun uyku halinde iken gördüğü çeşitli rüyalar vardır. Cismaniyet ile ruhaniyet arasındaki var olan sırların veya iletişimlerin rüyalara dökülmüş olan duyumların ekseriya gerçekleri yansıttığı hesaba katıldığında: Bu rüyalar Rahmani, Şeytani veya şehvetle ilgili rüyalar olmak üzere üç çeşittir.

Şeytani rüyalar şu veya bu şekilde İblis’in insanoğluna yaklaşımından dolayı oluşan ve inanılmaması gereken rüyadır.

Şehvani rüyalar ise bedeni fonksiyonlardan dolayı oluşan rüyalardır. RAHMANİ rüyalar ise tamamen sahih rüyalardır. İyi bir yorum yapılması halinde aynen çıkar. Evliya, Enbiya Veli ve Seyyit mertebesindeki Allaha yakın insanların gördükleri rüyalar RAHMANİ rüyalar olarak bilinmektedir…

İşte HÜSEYİN HATİBİ hazretleri gördüğü bu rüyada Peygamber efendimizle görüşür. Yüce Peygamberimiz Hüseyin Hatibi’ye

- Ya Hatibi, HORASAN PADİŞAHININ KIZI İLE EVLEN. Der. Bu rüyayı aynı gece de hem Horasan Padişahı hem de Vezir’i ve Padişahın kızı da görürler.

Bu rüyadan sonra Hüseyin Hatibi ile Horasan Padişahının kızının nikahları kıyılır. Bu mutlu izdivaçtan sonra hamile kalan anneden nur topu gibi BAHADDİN VELED hazretleri dünyaya teşrif etmişlerdir

Mevleviliklerle ilgili size bir başka keramet daha.

Konya Velilerinden ATEŞ BAZ’ı VELİ hazretleri Mevlana’nın AHÇIBAŞIDIR. Aşure ayı dolayısıyla pişirilen çorbanın başındadır Veli hazretleri. Fakat çorba henüz Kıvama gelmemiş olduğu halde yakacak da tükenmiş olduğundan telaşlıdır. O sırada oradan geçmekte olan Mevlana hazretleri telaşın mahiyetini sorar. Veli hazretleri çorbanın henüz kıvama gelmediğini yakacağın da bittiğini söyler söylemez Mevlana hazretleri ‘ayağını ocağın içine sokuver ‘ der. Emir uygulanır uygulanmaz alev kuvvetlenir ve çorba pişer.

İşte ateşe hükmeden bu kerametinden dolayı da ATEŞ BAZ’ı VELİ olarak anılmaya başlanır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.