Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Mescid-i Aksa’yla Olan İmtihanımız

İslam’ın ilk kıblesi, çevresi bereketli kılınan, Miraç durağı: Mescid-i Aksa..

Sayısız peygamberin ayak izini taşıyan  mübarek şehir: Kudüs..

15 gündür hareket halinde Kudüs sokakları..

Aksa’nın yiğit evlatları, hangi mesajı veriyor, bize..

Kudüs düşerse, İslam âlemi düşer, Kudüs özgürleşirse, İslam âlemi özgürleşir, mesajını..

İsrail, 50 yıldan beri, Kudüs’ü, onun gerdanlığı olan Mescid-i Aksa’yı bütünüyle ilhak etmek istiyor. Mescid-i Aksa, büyük tehlike altında..

Kudüs’ün İslami kimliği gittikçe siliniyor. Süleyman mabedini ortaya çıkarma siyaseti uğruna Mescid-i Aksa’nın altı oyuluyor. Çevresi, tamamen boşaltılıyor. Bunlar da yetmemiş gibi, sis ve ses bombalarıyla mübarek mescit tahrip edilmek isteniyor.

Her gün Aksa imamları cemaati uyarıyor. Aman ha, Emlaklarınızı satmayın.. Aman ha, mescidi yalnız bırakmayın, diye..

Gece Müslümanların evlerine baskın yapılıyor, Kudüs’te.. Genç çocuklar terörist muamelesine tabi tutuluyor. Korksunlar ve Kudüs’ü terk etsinler, diye.. Can, mal ve nesil güvenlikleri tehlikede.

Bir de buna din güvenliği eklendi.. Mescid-i Aksa’ya açılan Harem’in kapılarına koydukları metal arama dedektörlerini söküp, kamera yerleştiriyorlar. Buradan da sadece 50 yaş üstü Filistinlilere izin veriyorlar. Gençlerin Mescid-i Aksa’ya girişi yasak.

Gün geçtikçe işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşayan Müslümanların ekinleri, zeytinlikleri talan ediliyor. Bu mekânlar, dışarıdan Filistin’e göç ettirilmiş Yahudilere yeni yerleşim mekânları açmak için yapılıyor.

Ey Müslümanlar!  Kendimizi Filistinli kardeşlerimizin yerine koyalım.. Atadan kalma ve size tapulu tarlanız, bağınız bahçeniz birileri tarafından haksızca istimlak ediliyor, zorla elinizden alınıyor.. Atanızdan kalma ve size tapulu eviniz bir gün buldozerlerle acımasızca tepenize yıkılıyor, yok ediliyor. Sizler na’parsınız bu durum karşısında? Kimden yardım istersiniz. İşte bu zulüm yapılıyor yıllardır, Filistinli kardeşlerimize.. BM sadece kınıyor, bu davranışı..

Yıllardır hukuk yok olmuş bu topraklarda..

Şimdi de İslam’ın üç mescidinden birisi olan Mescid-i Aksa’da Cuma ve vakit namazlarını kılmak yasaklanmış ya da Yahudi’nin iznine kalmış. Bu vaziyette Doğu Kudüs nasıl Filistin’in başkenti olacak?

Kadim şehir Kudüs, Mescid-i Aksa, her biri İslam’ın şiarı.. Şiarlar, İslam’ın ve Müslüman varlığının belgesidir. Şiarların ortadan kaldırıldığı, yok edildiği bir ortamda, İslam’ın ve Müslümanların varlığı yok ediliyor, demektir. Buna nasıl göz yumacağız, görmezden geleceğiz? Unutmayalım,  şiarların terki, İslam’ın yokluğunun bir adımıdır.

 Bugün İslam ümmeti Mescid-i Aksa ile imtihan oluyor.  Bu imtihanı kazanabilecek miyiz, yoksa …. Herkes bu soruyu kendi vicdanına sormalı ve gücü nispetinde gerekeni yapmalıdır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.