Melas Vadisi Projesi ilçemiz için bölge için hayırlı olsun

Seydişehir Antalya Karayolunun 25. km'sinde bulunan Tınaztepe bölgesinde bulunan bölgede 220,86 hektarlık alan “Melas Vadisi Mesire Yeri” olarak Orman Bakanlığı tarafından projelendirip ihale edildi.

Melas Vadisi Mesire Yeri, namı diğer “Tınaztepe -Ağaç Tepesi bölgesindeki projelendirilen alan, bölgenin en temiz hava sirkülâsyonu olan bölgedir.

Bölgede bulunan Susuz Şahap Yaylası ile ilgili geçen yıl yazmış olduğum (https://www.memleket.com.tr/susuz-sahap-yaylasi-26508yy.htm) köşe yazısı sanırım bölgenin tanıtımına çok az da olsa katkı sağlar.

Melas Vadisi Mesire Yerinin, denizden yüksekliği 1520 m. olup Seydişehir’e uzaklığı 25 km'ir.

Seydişehir, doğusunda Konya güney doğusunda, Ahırlı, Yalıhüyük, Bozkır, Akseki kuzeyinde Beyşehir ile çevrili Türkiye’nin en zengin endemik bitkilerin olduğu, yaylaları, soğuk su pınarları ve doğası ile 1450 km2 alan içerisinde birçok cazibeyi içerisinde barındıran bir ilce... Seydişehir Anadoluyu Akdenize bağlayan önemli geçiş güzergâhı üzerinde de bulunmaktadır.

Seydişehir; Karadeniz, Kapadokya ve Antalya arasında transit geçiş sırasında görülebilen Ankara-Konya-Antalya Karayolu ile Türkiye’nin her yerine bağlantı sağlanmış bir ilçe özelliğine sahiptir..

Ayrıca, İl Merkezi Konya’ya 85 km Akdeniz’e uzaklığı 135 km. mesafede olup Konya-Antalya yolunun neredeyse tamamına yakını otoyoldur.

Yılda 4 milyon aracın transit geçiş yaptığı Konya-Seydişehir-Antalya yolunun Alacabel mevkii bitme aşamasına gelinen yaklaşık 13 kmlik tünel apayri bir imkan sunacak, bu yol Akdeniz’e ulaşmak için en çok tercih edilen yol haline gelecek ve ilçenin turizm cazibesini daha da artıracaktır.

Melas Vadisi Mesire Yeri bu tünelin giriş kısmında olup ormanlık alan içerisinde yayla turizmi açısından ilçenin, bölgenin ve ülke insanının tercih edileceği yayla turizmine öncü olabilecek bir tesis olmaya şimdiden adaydır diyebiliriz.

Piknik mesire yerinin alanı 220,86 Hektarlık proje ile Doğaseverlerin ihtiyaçlarına cevap verebileceği ve ulaşım sorunu olmayan Melas Vadisi Mesire Yeri Türkiye’nin en kıymetli doğal turistik alanlarından olan Tınaztepe Mağaraları karşısında olması ayrı bir özellik.

İnsanların, modern hayatın yapay cazibesinden bunalıp hafta sonları gidecek yaylalar, doğal ortamlar aradığı şu günlerde Melas Vadisi Mesire Yerine yapılacak bungalov evler, geniş alanda oluşturulacak kamp alanları, çadır köy alanları, yürüyüş yolları, yaban hayvanları gözetleme alanları gibi güzellikler ilgi çekebilir. Tarihi İpek Yolunda düzenlenecek etkinlikler cabasi…

Tabiî ki böyle büyük projeler Seydişehir için ve bölge halkı için büyük kazanımdır.

Ancak, büyük projelerin büyüklüğünü algılayabilecek kafa yapısı olmayan "ben yaparsam büyük, başkası benden daha büyük proje yapamaz" kafasında olanlar büyük sorun teşkil ediyorlar. Bu nedenle projenin yapımında zorluk çıkarmaya çalışan birileri olabilir-olacaktır da.

Bunun örneklerini çok gördük görmeye de devam ediyoruz.

Bizler kimlerin nerelerden kimin projelerini engellemeye çalıştığını biliriz. Bunları bilenler biliyor, şimdi bunların konuşmanın burası yeri değildir. Zamanı gelince konuşuruz da yazarız da önemli olan Seydişehir’in kazanması.

Melas vadisi projesi ilçemiz için bölge için hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.