Mavi Tünel’e AK Parti Mührü…

Konya Ovaları Projeleri(KOP)nin en önemli kısmı olan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel ile Göksu havzasından Akdeniz’e akan suları önleyecek Mavi Tünel’e AK Parti mührünü vurdu. Bugün Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in katılımıyla yapılacak törenle son yıllarda kuraklıkla karşı karşıya kalan Konya Ovası suyla buluşacak, üretici bayram yapacak.

3 Kasım 2002 seçimlerinde milletin ülkeyi yönet dediği AK parti hükümetleri, 4.5 yıl süren iktidarları döneminde Konya’ya Mevlana Kültür Merkezi, Hızlı Tren’den sonra “Kızılelma Projeler” arasında yer alan Mavi Tünel’i de kazandırdı. Bugün akşam Mevlana Kültür Merkezi önünde yapılacak törenle Konya Ovası çöl olmaktan kurtulmaya başlayacak, Derebucak Baraji ve Gembos Derivasyon Tüneli’ne su pompalanacak. Böylece Beyşehir Gölü’ne de her yıl 150 milyon metreküp su aktarılacak. Beyşehir Gölü’nde bozulmaya başlayan ekolojik denge düzeltilecek, Konya Ovası’ndaki sulanamayan arazilerde sulanır hale gelecek, üreticinin tarlalarına bolluk ve bereket yansıyacak. Konya çiftçisinin ekonomik seviyesi, refah düzeyi gelişecek.

Şimdi birlikte biraz beyin cimnastiği yapalım.

Konya Ovası’nın sulanması fikri ne zaman doğmuş?

1819 yılında Çelik Mehmet Paşa zamanında fikir ortaya atılmış, 1872 yılında Hafız Paşa Beyşehir Çayı’nı Mavi Boğaz aracılığıyla Konya Ovası’na getirmeyi planlamış.

Yıllarca bu yolda arpa boyu ilerleme sağlanamamış. 1980’li yıllarda Konya Ovası’nın sulanması fikri yine gündeme taşındı. O günkü siyasilerin söylemleri gün gibi aklımda. Çünkü, bizim mesleğe başladığımız yıllardı o yıllar. Ne zaman haber sorunumuz olsa bu konuyu yazardık. Sonra 45’inci hükümetin Başbakanı rahmetli Turgut Özal konuyu gündemine aldı. Bu konu tam tamına 13 hükümet ve 7 başbakanın çalışma ajandalarının hep ilk sıralarındaydı. Turgut Özal, Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan ve rahmetli Bülent Ecevit’in kabineleri bir mesafe alamadı. 58’inci hükümetin Başbakanı Abdullah Gül ve 59’uncu hükümetinin başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı tutumları bugün akşam saatlerinde izleyeceğimiz coşkuya katkı sağladı. Yani Mavi Tünel’e AK Parti mührü vuruldu.

İşin rakamsal boyutlarıyla fazla vakit almayacağım. Bu toprakları yürekten seven bir Konya çocuğu olarak bu güzellikleri bize sağlayan siyasi kadrolara teşekkür ederim. Bugün, yarın bazı siyasiler çıkacak, “Mavi Tünel’de şu eksikti, bu eksikti” diyerek yapılan hizmeti gölgelemeye çalışacak. Onlarda kendilerine göre haklı olabilir. Ama, keşke sizler başlatsaydınız bu işi. Yiğidin hakkını yiğide vermek gerekir. Konya Ovası’nın Torosların buz gibi sularına kavuşturmak isteyenlere sadece teşekkür edilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.