Ereğlili sabırla bekliyor…

Ereğli adına yapılması gerekenlerin yapılması için her fırsatta yazdık. Yazmadıklarımızı birebir yetkililere söyledik. Ereğlili bizleri gözlerinde öylesine büyütmüş ki, bizleri derken basından söz ediyorum. Ereğli’de işleri biz yazarsak yapılıyor diye düşünüyor. Yine çok sevgili bir dostumu ziyaretimde aynı sitemlerle karşılaştım. Ereğli belediyesinin 3 yıl içinde yapması gerekenleri ve yapmadıklarını bana bir çırpıda anlatıverdi. Ben bunlara ara ara dile getirdim. Ama bu gün bunları tekrar yazacağım. Başkanım belki bana gene kızacak, yazacaklarım Ereğli’nin gelişimini belirleyecek diye düşünüyorum. Hatta Ereğli’ye yüksekten bakınca çarpık yapılaşmayı çok daha net görmek mümkün.

Yerel seçimlerde vaatler birbirini kovalıyordu. Adaylar kendi yapacaklarını anlatırken rakiplerinin yanlış yaptıklarını da gündeme getiriyordu.

Hafızalarımızı zorlayalım isterseniz. Biz sevgili dostumla bayağı bir zorladık. Aklıma ilk eski buğday pazarının durumu geldi. Seçimlerde burası nasıl bu hale getirdi diyenler hala 3 yılda burası için tek bir çalışma yapmadı. Defalarca kez söyledik. Burası böyle kalacaktı da, Yeni buğday pazarını niye yaptırdınız? Bütün tüccarlar neden orada değil? Herhalde mantıklı bir açıklaması vardır. Buğday pazarından çıktım yol üzerinde belediyenin ne işe yaradığını hala bilmediğim bir binası duruyor. Hurdacılar şehir merkezinde hala ne yapar anlamadım. Eski sanayi için bu güne kadar ne gibi bir çalışma yapıldı. Hani şehrin göbeğinden kaldırılacaktı. Burası da aynı şekilde duruyor. Gerçi eski sanayiye bir şey yapılmaması normal, yeni sanayinin durumunu görünce. Yeni sanayinin kanalizasyonu, drenaj kanalları ve asfaltı neden yapılmıyor? Yaz bitiyor. Sanayici esnafı bu sıkıntılarını dile getirmişti. Esnafın beklentisi bu toplantılarda verilen sözler yakın bir zamanda tutulur. Kapalı Sebze pazarının durumunu artık söylemeye ben bile sıkılır oldum. Radikal bir çözüm üretmedik. Koskoca alan atıl kaldı. “kömür dağıtımı için” kullanıyor dediğinizi duyar gibiyim.

Ereğli’nin en büyük sorunlarından bir tanesi de ‘Sebze hali’dir.  Özellikle yaz aylarında büyük sıkışıklığın yaşandığı Hal’de durum diğer yerlerden farklı değil. Şehrin göbeğinden hal’in çıkarılacağı seçim beyannamelerinde yer alırken, maalesef bu güne kadar bir çalışma göremedik. Hal’i dışarı almayı başaramadık. Giriş kapısının yetmediğini gördüğümüz halde çözüm üretemedik. Hal’e yapılacak saçak ve sundurmalar için ihale yapıldığı ama hal’de 3 senedir hiçbir çalışma yapılmadığı gözle görünüyor. İstasyon caddesi olmak üzere kaldırımların durumu ortada, düşme tehlikesi geçirmeden yürüyebilene aşk olsun. Şehitler parkının önü kaç kere haber yapılmasına rağmen hala müdahale edilmedi. Haziran başından sonuna kadar festival için belediye personeli kültür parkta festivale hazırlık yaptılar. Bu çalışmalar yapılırken kültür parktaki gazinonun da yapılmasının gerekliliği anlaşılır diye bekledik. Unutmadan Belediye Meclis üyeleri neden festivale katılmadı? Meclis üyelerinden özellikle bazı isimleri göremedim.

Bir başka dikkat çeken diğer bir husus Ereğli’nin sokaklarına, köy yollarına ve beldelerine dökülen asfaltın kalitesi. Aziziye yoluna neden tekrar asfalt dökülüyor? Asfaltlanan yollarda bir yıl geçemeden yama çalışması yapılıyor. Bunu da bir araştırmak gerekir. Bu yıl kaç km asfalt yapılacağı ayrıca merak konusu oldu. Soğuk asfalt yapılacaksa Karayollarının döktüğü asfalt örnek alınmalıdır. Laf yoldan açılmışken Karaman yolu hala Konya yoluna bağlanamadı. Bağlanamaması bir yana biz bir çalışma göremiyoruz. Kültür Bakanımız Atilla Koç ve Vakıflar Genel Müdürü Ereğli’ye ziyaretlerinde yapılacak projeyle Ulu Cami karşısındaki cenazenin kaldırılacağına söylemişlerdi. Ama ortada hala böyle bir proje yok. Çalışmada.

Bahçeli evler parkına o kadar masraf edildi. Vatandaş viskiyelerin neden çalışmadığını merak ediyor.

Bir günlük kısacık gezimizin sonunda dostlarımızın sitemleri bunlar, Ereğli’de acil bekleyen bu çalışmaları sadece ben değil Ereğli halkı istiyor. Yazdıklarımızdan dolayı bize sitem edilmesin. Oturup konuşulsun şunlarda eksiğiniz var denilsin…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.