Maarif merkezi- Muhtarlar

Bir zamanlar İlkokul - İzci Okulu olarak, daha sonra ise  İlçe Milli Eğitimin Deposu olarak kullanılmaya  başlanan  eski   bina...

Seydişehir'de okuldan   kaçan   lise  öğrencilerinin sığınağı,  bally çekenlerin,   gençlerin ahlakını bozmak  ve  onları   kendi  dünyalarına  çekmek için fırsat   kollayanların bölgesi, suç şebekelerinin  avını   beklediği,   etrafına    karargah  kumaya  çalıştığı alan, lise   ve  üniversite   güzergahındaki  genç  nüfusun   yoğun olarak   bulunduğu   bir bölgedeki  eski  bir  binadan bahsediyorum .

Adı, Maarif Merkezi olarak (maarif; bir isim Bilgi ve kültür -Öğretim ve eğitim sistemi)   yani çok   güzel bir isimle    hizmette…

Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan’ın girişimleri ile Eti A.Ş. tarafından projelendirmiş ve  yaklaşık 700  bin TL masraf  edilerek   tefriş  edilmiş ve  çok amaçlı bir eğitim merkezi haline getirilmiştir.

İtina  ve  titizlikle  dizayn edilerek  yeniden eğitime   kazandırılan   bina da  akıl oyunları, satranç, masa tenisi, kütüphane ve okuma salonu gibi aktivitelerden günün her saati yararlanabilmenin mümkün olduğu bir hale getirilmiştir.

 Ziyaretimizde bizi  girişte    karşılayan  ve    yüreğini    eğitime   adamış eğitimci Havva Erdoğan Hocamız kendi anlatımıyla; “eğitimi   kalbi  ve  tüm  benliği ile seven,  eğitimin   en  önemli unsuru olan çocuklarımızı ve gençlerimize   bir şeyler  öğretmeyi kendine dert edinen    bir kişilik olması  hasebe ile   gönüllü  olarak   mesaini  orada  harcıyor."

 Taşımalı  eğitim ile  ilçemize   gelen  kız  erkek öğrencilerimizin, öğle saatlerinde ve okul çıkışında  kalan boş vakitlerinde  sığınacakları  sımsıcak   bir ortam aynı zamanda… Projeyi, cemaat ve cemiyet dışında devletin bir kurumu olan milli eğitimin üstlenmesi çok daha mantıklı bir iş olmuş. İnşallah faaliyetine de böylede devam eder.

 Başlangıç  olarak son derece  güzel bir iş olmuş. Okullar bölgesinde  olmasından  ve  dışarıdan içeriden gelen  servis araçlarının   toplanma  merkezi  olan  bölgede vakit   geçirecek  yer   arayan   öğrencilere   hizmet vermesi  ve onları yutmaya çalışan  sokaklardaki kötü alışkanlıkların önüne  geçilmesi açısından  sayılarını   çoğaltılması  her   mahalleye   bir tane açılması çok uygun olacaktır.

 Emeği geçenleri, başta;  Seydişehir Kaymakamı, İlçe  Milli Eğitim Müdürü  ve maddi destek veren herkesi kutlamak  gerekir.

Muhtarlar

Gecen pazar günü  Seydişehir'de, Seydişehir, Beyşehir,  Bozkır -Ahırlı, Yalıhüyük ilçelerinin Kaymakamları, Belediye Başkanları Ak Parti İlçe  Başkanları   ve Mahalle Muhtarlarının katıldığı bir istişare toplantısı yapıldı.

Sayın Cumhur başkanımız Recep  Tayyip Erdoğan'ın çok değer verdiği  muhtarları bir araya  getirmekle, oluşacak sinerji ile   bölgede  yapılacak  güzel çalışmalara imza  atılabilir .

Mesela Seydişehir Muhtarlar Derneği Başkanı Ramazan Demirayın; “ bölge Muhtarlarımız olarak    bir araya geliyoruz. Bunlar çok güzel gelişmelerdir. Seydişehir  ve Beyşehir olarak Nasıl Seydibey Fabrikası  bölgemize  hizmet ediyorsa,  aynı şekilde  bizler  fakültelerin olduğu  bir  bölgeden  üniversitenin olduğu bir bölgeye geçişi de sağlayabiliriz” temennisini hayata geçirebiliriz. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım,  yeter ki bölgemizin kalkınmasının   herkese  katkı sağlayacağı anlayışını hakim kılalım. Sonrası çok daha güzel olur.

Bunu gerçekleştirmek o kadar da zor değil. Adımları atıldı, bundan sonra devamı gelir inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.