Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor Beşiktaş’ın aklını aldı

Zorlu karşılaşmadan önce Beşiktaş’ın aklının hem Şampiyonlar Ligi hem de Fenerbahçe maçında olacağı belliydi ancak oyuncuların maç performansına olumsuz etki beklerken Şenol Güneş’in sahaya sürdüğü kadro O’nun da aklının bu iki maçta olduğunu gösterdi. Kart sınırındaki iki oyuncusu, Oğuzhan ve Adriano’nun yanında Quaresma da sahada yoktu. 

Konyaspor ise bazı zorunlu değişiklikler yaptı. İki sol bek de olmayınca Ömer Ali solda, cezalı Moke’nin yerine Jonsson ortada oynadı. Özdilek’in Mehdi’yi oynatma ısrarı garip bir diziliş çıkardı ortaya. Sol açıkta başlayan ve Eto ile sık sık yer değişen Jahoviç savunmaya da yardım etmeye kalkınca ilk yarı çok etkisiz kaldı. Hücuma katkı sağlaması için önde oynattığı Mehdi’ye neredeyse top gelmedi. 

Hücumdaki zayıflığa rağmen takım savunması iyiydi ancak hiç olmayacak bir pozisyonda Ali Turan’ın ofsaytı bozması nedeniyle Beşiktaş bedavadan bir gol attı. 

35. dakikadan sonra Eto, Mehdi ile yer değiştirince Konyaspor daha etkili olmaya başladı. Mehmet Özdilek’in ikinci yarıya, çok yerinde bir kararla Jonsson’u çıkarıp Fofana ile başlaması dengeyi bit abda değiştirdi. Mehdi ön liberoya geldi ve Eto’nun şovu başladı. Jahoviç’e attığı harika pasın gol olmamasına imkan yoktu. 40 bin kişi muhteşem bir sevinç yaşadı. 

Quaresma ve Negredo da oyuna girmesine rağmen Konyasporlu futbolcular tıpkı Alanya maçında olduğu gibi müthiş bir mücadele gücü ile Beşiktaş’ın baskı kurmasına fırsat vermedi. Kontra bir pozisyonda Ahmedoviç’in karşı karşıya kaldığı kalecinin üzerine topu vurması saç baş yoldururken galibiyetin kaçmasına neden oldu. 

Konyaspor dengeli ve arzulu oyunuyla rakibinden bir puan almayı başardı. “Başardı” diyorum, evet, Beşiktaş çok iyi oynadığı ya da güçlü olduğu için değil, kazanabilecek mücadeleyi de ortaya koydukları için. Yeşil Beyazlılar sadece bir puan değil aklı başka yerde olan Beşiktaş’ın aklını da aldı. 

Son dakikada penaltıyı es geçen, saçma sapan kararlar veren hakem de yine İstanbul takımına kalkab oldu. 

Neyse, fikstür de rahatlıyor ve bu takım daha da iyi olacak inşallah. 

Not: Maçın devre arasında müftümüz Ali Akpınar Hoca ordumuz, şehitlerimiz ve maç günü hayatını kaybeden gencecik kardeşimiz Muhammet Yürükuslu için dua etti. 40 bin kişi amin sesleriyle yeri göğü inletti. Bu milletin düşmanlarına Rabbim fırsat vermesin. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar