Lüx Ereğli, Ereğli için önemli

Ereğli’de yapılan Sünger Operasyonu’nda dikkat çekici bir isim vardı. Bütün gazeteler haberlerine onun resmini koymayı tercih etti. Bulunduğu konum onu haber olarak büyütmüştü. Benim burada gündeme taşımak istediği birkaç önemli husus var. Mehmet Kaya ceza alır veya almaz, buna yargı karar verir. Üstelik polisimizin Ereğli’de yaptığı operasyondaki başarısı göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Ben olayın Lüx Ereğli kısmına değinmek istiyorum. Mehmet Kaya’nın gözaltına alınmasıyla Lüx Ereğli iki büyük projesini ertelemek zorunda kaldı. Bunlardan en önemlisi Ağustos ayı içerisinde yapılacak otobüslerdeki değişimdi ki, bu değişim 10 milyon dolarlık bir yatırım demekti. Olayların bu şekilde gelişmesi ile bu yatırım askıya alındı.

Lüx Ereğli’nin Türkiye’deki ticari itibarı zarar gördü, bu da Ereğli adına acı bir kayıptır. Ereğli böyle büyük yatırımı kaybederken Lüx Ereğli bünyesinde 600’e yakın aile evine ekmek götürüyor. Ereğli’ye olan girdisi ve Ereğli’nin dışarıda tanıtımının en büyük ayağı bana göre Lüx Ereğli. Bünyesinde barındırdığı insan sayısına bakınca Lüx Ereğli’nin kaç fabrika ile eş değer olduğu görülecektir. Benim verdiğim rakam sadece bünyesinde maaş alarak çalışan insan sayısı, bununla birlikte etkileşim alanında kalan sayıyı vermek çok güç.

Ereğli adına çok önemli bir işletmenin başında olan insanın daha yargılama süreci başlamadan haksız yere değişik şekillerde suçlu gibi gösterilmesi her şeyden evvel Ereğli’ye zarar verir, veriyor da. Yargılama süreci biter. Yüce Türk adaleti yargılama sonucunda gerekeni yapar herkeste buna gereken saygıyı gösterir.

Mehmet Kaya ile birlikte Ereğlispor da sahipsiz kalmıştır. Lüx Ereğli ve Mehmet Kaya yıllardır Ereğlispor’a desteklerini hiç esirgememiştir. Gerektiğinde ailesini bırakıp takımın başında şehir şehir gezmiştir.

Tabi Mehmet Kaya olayında yanlış bir tanıtımın etkisinin çok olduğunu düşünüyorum. İşyerinde ve evinde yapılan aramalarda suç unsuru hiçbir şeyin olmaması da önemli.

Bunları yazarken beni en çok üzen nokta yüzlerce ailenin bundan etkilenecek olması. İnşallah her şey aydınlığa çıkar. Ha, bu arada ilk operasyonda hâkim savcı karşısına çıkan 48 kişinin dışında bir o kadar da ifadesine başvurulan insan olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların içinde Ereğli’de daha önce ismi ihale takipçiliğine karışmış siyasetçilerin olduğu duyumu geliyor. Ve bu erkânın adres gösterdiği de sızan bilgiler arasında. Benim dileğim Ereğli gibi il olmaya namzet bir şehirde huzurun olması, hak edenin hak ettiği cezayı alması, Ereğli’miz zarar görmesin, ama hele birileri istiyor diye asla.

Son olarak Lüx Ereğli işletmesi en kısa zamanda Ereğli’nin olan geleceği yatırımlara imza atacak duruma gelir. Bundan da Ereğli kazanır diye düşünüyorum.

 

***

Tozlar Ereğli halkını sonunda usandırdı

 

Ereğli içinde yapılan kanalizasyon ve doğalgaz çalışmalarından sonra açılan çukurlardan kalkan tozlar hem çarşı esnafını hem de mahalle sakinlerini usandırdı. Arabaların girip çıktığı çukurların bir türlü kapanmaması, yamaların yapılmaması bu yaz Ereğli halkını tozla tanıştırdı. Türbe caddesinde bulunan yolu kesen çukurlar ise hala kapatılmadı. Şehitkâmil Atalay ilköğretim okulu etrafındaki tozu Ereğli İtfaiyesi günde iki kere sularken burada bulunan esnaf sırf yolu hortumla sulaması için evlerinden eşlerini ve çocuklarını getirmesi olayın ciddi boyutta olduğunu gösteriyor. Şehrin göbeğinde olan Ereğli İş Merkezi etrafı en kısa zamanda asfaltlanmayı bekliyor. Duyurulur…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.