Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kötü Bursa’ya hediye zamanı değildi

Üç sezon boyunca savunmasıyla ün yapmış bir Konyaspor izledik. Konyaspor az gol attı, az yedi, büyük başarılar yakaladı ama taraftarın önemli bir bölümü de bundan memnun değildi. Hem başarı hem güzel, göze hoş gelen futbol istiyorlardı. Haksız olduklarını acı şekilde anladılar. 

Geçtiğimiz yıl oyun anlayışını 180 derece değiştirmeye kalkan Yeşil Beyazlılar, ligden neredeyse düşüyordu. Ve bu yıl, yeni yönetimle birlikte risksiz bir teknik adam ve kadro ile sezona hazırlandı. Mali olarak da kulübü çok zora sokmayan bir anlayışla hareket ettiler. 

Tabi herşey saha içine endeksli. Sahada başarı varsa bunların bir anlamı oluyor. Rıza Hoca ilk iki maçta savunma açısından tedirgin edici bir görüntü sergiledi. Ömer Ali’nin serbest oynaması, Jahovic ve Yatabare’nin formda olması takımın kolay gol bulmasını sağlıyor ama savunmada, özellikle yüksek toplarda yapılan bireysel hatalar da gol yemeyi inanılmaz kolaylaştırıyor. 

Çalımbay, sorunu çözmek için Volkan ve Ali Turan’ın yerine Moke ve Selim’i sahaya sürdü. Orta saha yaratıcı olmasa da daha dirençliydi ama savunmada yine sorun vardı. 

Hücumdaki üstünlüğünü kullanan Konyaspor 3. dakikada öne geçti ama savunmadaki zaafı yüzünden ilk yarı bitmeden beraberlik golünü kalesinde gördü. Uğur Demirok’un savruk oyunu, sorunun Ali Turan’dan çok onda olduğuna işaret ediyor. Ali Turan’ın da kronik sorunlarını bildiğimiz için yeni transfer Diagne’yi beklemekten başka çare kalmıyor. 

Konyaspor, golü yedikten sonra öyle dağınıktı ki, Bursaspor biraz daha cesur olsa berbat bir skor görebilirdik. Neyse ki maç öncesi hücumdaki önemli adamları Badji sakatlanmıştı. 

İkinci yarı iki takımın orta sahası da berbat başladı. Maç kör dövüşüne döndü. Topu yere indiremedikleri gibi indirdiklerinde de pas yüzdeleri çok kötüydü. Özellikle Konyaspor’un... Ömer Ali gol bölgesi yerine ön liberolarda top almaya odaklansa daha kolay gol bulunabilirdi. 

Rıza Hoca savunmayı iyice geri plana atıp Hurtado ve Vedat’ı alarak galibiyeti garanti altına almaya çalıştı. Haklıydı da. Çünkü Bursa gerçekten hem kadro hem oyun olarak çok kötüydü ve beraberlik kesinlikle kötü sonuç olurdu. Değişikliklerle takımın pozisyon sayısı arttı ama kalesinde çok tehlikeli anlar da yaşadı. Serkan 73’de çok kritik bir kurtarış yaptı. 

Son bölümde Konyaspor golü istedi ama o kadar hücum gücüyle çok da etkili olamadı. Yazık oldu. Bu haftalarda iç sahada, hem de kötü takımlara karşı iki puan bırakmak gerçekten kötü sonuç ama şunu söyleyim: Rıza Hoca kadar oyuncularda da eksikler var. Daha arzulu olmalı ve futbol anlayışını benimsemeye çalışmalılar. Bu arada orta sahaya öne doğru oynayan bir oyuncu şart. Rıza Hoca transferde ısrar etmek yerine bu dolar kurunda takım içinden bir alternatif çıkarmalı. 

Genel olarak takım kötü değil. Bu kayıpları da deplasmanlarda telafi edebilecek kadro genişliği var. Kötümser olmak için erken...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar