Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'un freni kaleci

Mesut Bakkal, ağzı yanmış olacak ki, Elazığ’ı örnek alma ihtimali yüksek olan Mehmet Özdilek’in ilk 15 dakika üzerine geleceğini düşünüp sıkı tedbirler almış. Tam da beklediği gibi oldu. Üç haftadır kaybeden Gençlerbirliği, “işi ne kadar çabuk bitirirsem” diye düşünerek geride açık verme pahasına yüklendi. Torku Konyaspor ise Ermin Zec’in karşısında Kokaloviç dökülse de, rakibin ataklarını iyi savuşturdu. Gerçekten Elazığ maçındaki ciddiyetsiz takımdan pek eser yoktu. Bu arada bulduğu açıklardan ceza sahasına koşu yapan Kabze ve Thorvaldson etkili olunca ev sahibi oyunu yavaşlatmak zorunda kaldı. Hani Avrupa takımlarının maçlarında görürüz ya; iki takım da birbirini tartar, iki takım da hatasız  oynar ve iki takımdan biri gol atınca kimsenin suçu olmaz. İşte böyle şeyleri Türkiye’de zor bulursunuz. Konyaspor da Gençlerbirliği de hata üstüne hata yaptı, pozisyonlar verdi, bulduklarını atamadı. Ama özellikle Gençlerbirliği acemice goller kaçırınca skor tabelasını değiştirmek sahanın en kaliteli adamına kaldı. Gençler defansındaki oyuncuların topları popolarıyla durdurmaya çalışmalarını fırsat bilen Hleb, bir kendisi attı bir de Thorvaldson’a gol attırdı. Ama spikerin dediği gibi ikinci golde resmen şov yaptı.

İyi ki, “Türkiye’de Avrupa Futbolu bulamazsınız” dedik. Buraya gelen bazı oyuncular da bize uyup öyle saçmalıyor ki, işte örneği kaleci Itandje. Adama kaleci demeye bin şahit ister. Topu üzerine vururlarsa tutuyor. Bunun dışında ne hava topu var, ne açı kapatmak var. Yine kalenin bir metre önüne atılan yüksek topa çıkmadı, golü yedi ve tüm takımı tedirgin etti. Beni de sinir etti. İki haftadır kötü olan Borek ve gereksiz penaltı yaptırmanın ustalığına aday olan Kokaloviç yüzünden Hleb’in yaptığı bina yıkıldı.

Sonrası mahalle maçı. Mesut Bakkal, Erdal’ı da Ömer Ali’yi de doğru zamanda oyuna aldı. Hleb, ikinci yarı başında kara bir gölge gibi duran Gosso’ya rağmen ve özelliklerine göre beklenmedik şekilde en çok koşan, en iyi oynayan adamdı.  Üç puan uçtu giderken sonuca kimin daha çok üzüldüğüne baktım. Gençlerbirliği oyuncuları ve taraftarları sinirli olan taraf ise bu bir puan Torku Konyaspor için kötü sayılmaz. Konyaspor çok daha hızlı gidebilir ama takımda her hafta bir oyuncu eline bir takoz alıp giden arabanın önüne koyuyor. Mesut Hoca takım oyununu oturtturken bu futbolcuların ellerindeki takozları da toplamalı. Özellikle Kaleci’nin elindekini.

Önümüzdeki maç bakalım. Bakalım ne olacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar