Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’un doğru kadrosu

Maçın başlamasına 2 dakika kala, sahanın ortasında toplanan Konyasporlu futbolcular, maça yeterince konsantre olduklarını gösterir gibiydiler. Mecburdular. İlk iki maçta Hüsnü Hoca’nın ifadesiyle “favori çıktıkları” maçlardan beklenmedik yenilgiler aldıktan sonra kendi sahalarındaki ikinci maçı kaybetmeleri, ilk dört haftada sıfır çekme ihtimalini iyice kuvvetlendirecekti. İkinci ihtimal daha çok gerçekleşti.

Maça hızlı başladılar, istekli görünüyorlardı. Sahada gördüğüme sevindiğim İshak, Recep Aydın, Tolga ve diğer tüm genç oyuncular bana geçen yılki takımı hatırlattı. Bir tek Ömer Ali eksik. Neca yedek, Erdinç yedek, Zitouni sakat, Ali Turan cezalı ve sakat (geçen yıldan 3 maç cezalı olduğunu da yeni öğrendik). İyi giden ilk 15 dakikadan sonra bu tablo iki ihtimale gebeydi. Ya gençler bir gol yer sonra şuursuzca saldırır ve oturmuş kadrosuyla Gaziantep Belediye 3 puanı alır gider. Ya da eleştirilerden sıkılan yönetim ve Hüsnü Özkara’nın sahaya sürdüğü bu genç kadro “bize güvenmekle yanlış yapmadınız” diyerek ilk galibiyeti hediye eder. İlk yarı pozisyon olmasa da Konyaspor’un oyun üstünlüğü belirgindi. Kayserispor’da oynadığı iddia edilen Bilal Aziz ile Şenol ve Erdal Kılıçarslan’ın diğer oyunculara uyum sağlayamaması ilk yarıda takımın gol atmasını engelledi. Tabi hakemin Konyaspor’un penaltısını vermemesini de kaydedelim.

İkinci yarının ilk 10 dakikasında Gaziantep Belediye’nin ceza sahası ve çevresi cehennem gibiydi. Erdal’ın frenlemesine rağmen Konyasporlu futbolcular arka arkaya ataklarla golün kokusunu hissettirdi. Tam bu sırada kenarda ısınan Ömer Ali’nin artık oyuna girmesi gerektiğini düşünen taraftarlar tribünde homurdanmaya başladı. Bu hafta sahaya çıkan kadro ve yapılan değişikliklerde doğru kararlar veren Hüsnü Özkara, ne yapacağı merakla beklenen Ömer Ali’yi 60, benim kesinlikle oynamasına taraftar olduğum Neca’yı da 70. dakikada oyuna aldı.

Çok koştular, çok istediler ama Anteplilerin sürekli “sakat numarası” yapması, biraz şanssızlık ve biraz da tecrübesizlik aranan golü bir türlü getirmedi. Ama tribünlerdeki 3-5 bin kişi sonuçtan olmasa da mücadeleden memnundu.  

Konyaspor’un orta sahasına Neca, sağ kanadına Ali Zitouni, sol kanadına da Ömer Ali iyi monte edilir, Sinan Özkan daha etkili oynarsa ilerleyen haftalarda daha güçlü rakiplerin karşısına da favori olarak çıkılabilir. Bu mücadele ve iyi oyun devam ederse, Ali Turan,  Erdinç, Şenol, Serkan Şahin ve Coşkun güçlü bir yedek kulübesinin vazgeçilmez elemanları olurlar. Lütfen bu oyuncular istikrarı yakalasınlar. İnanın ki herkesin istediği, gençlerle tecrübelilerin uyumla oynayacağı ve başarılı olacağı takım bundan çok farklı değil.   

Önceki ve Sonraki Yazılar