Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’da Kuntoğlu Dönemi

Bu sütunlarda görüş ve bilgi aktarmayalı benim için uzun bir süre oldu. Tekrar yazmak güzel. Konyaspor’da olağanüstü kongre öncesi adaylarla yaptığım röportajlar yayımlanmıştı. Bahattin Karapınar ve Mehmet Ali Kuntoğlu’nun ağzından çıkan sözleri birebir aktarmıştım. Hatta iki gruba da yakın isimler “Bunları gerçekten söyledi mi?” diyerek beni arama ihtiyacı hissetmişlerdi. Tabi ki habercilik, sormak ve cevapları birebir aktarmaktır. Son yıllarda hiç böyle bir seçim yaşanmamıştı. Ne kadar demokratik olduğu söylense de yine de gerçek genel kurullar yaşanması için Konyaspor’un daha çok zamana ihtiyacı var. iki adayın yarıştığı bu kongre benim de en yakından takip ettiğim kongre sureci geçtiğimiz hafta yaşandı.

 

Genel kurul sürecinde adaylar ve listeleri arasında önemli farklar vardı. İki tarafı da yakından tanıyorum. Bahattin Karapınar’ı Konyaspor’da harcadığı önemli mesaiden dolayı, Mehmet Ali Kuntoğlu’nu da haber müdürü olduğum için önce Ak Parti’deki yöneticiliği ardından da sessiz geçen Konyaspor yöneticiliği dolayısıyla yakından tanıyorum.

 

Seçim sürecinin ayrıntılarına girmeyeceğim. Her seferinde kendisine güvendiğini anlatan, Konyaspor camiasının kendisinin neler yapacağını iyi bildiğini vurgulayan, toplantı düzenleyip adaylığını açıklama gereği bile duymayan, listesinde bilinen bazı isimler dışında kimlerin olduğunu da açıklamayan Karapınar’ın mutlaka avantajları vardı. Konya’nın değerli iş adamlarıyla (Hilmi Kulluk, Ömer Atiker ve Mustafa Küçüksöker) birlikte mart ayında görevi devralarak büyük bir riskin altına girmiş ancak yerinde müdahalelerle takımı ligde bırakmayı başarmıştı. Ancak bu başarı; yukarıdaki dezavantajlar ve Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaspor konusundaki yaklaşım değişikliği ile geri planda kaldı. (Yaklaşım değişikliği Sayın Akyürek’in Konyaspor konusunda belirleyici pozisyondan uzaklaşmak istemesidir ve bu bence son derece doğru bir adımdır)

 

Kuntoğlu’nun niçin kazandığına geldiğimizde ise; Karapınar ve sağlam ekibinin karşısında önemli bir muhalefet cephesinin oluştuğunu mutlaka görmek gerekiyor. Kongre salonunda Konyaspor’da 10 yıl önce yöneticilik yapmış isimlerin dahi Kuntoğlu’nun yanında olduğunu görünce çok şaşırmıştım. “Birleştirici başkan olacağım” diyen Mehmet Ali Kuntoğlu, Karapınar’ın başarılı olamayacağı görüşü ve maddi gücün Konyaspor’a kazandıracakları etrafında birleşmiş gibi görünüyordu.

 

Kongredeki son dakika manevraları ise hayli şaşırtıcı ve genel kurul havası yansıtması açısından başarılı hamlelerdi. İki liste arasındaki farkları ve ani değişimleri de görmek nasip oldu.

 

Olağanüstü kongreye tek liste ile gidilmemiştir. Bu seçimi Karapınar kaybetmiş, Mehmet Ali Kuntoğlu ve eski yönetim kazanmıştır.

 

Bundan sonra Kuntoğlu’nun neler yapacağına bakacağız. Ama Konyaspor’un Yeni Başkanı’nın işi hayli zor ve bir çok kişi gibi camia da son derece tedirgin. Ekipteki üç isim çok önemli, futbol kökenli olan Nuri Mehtap, Kemal Güven ve Mustafa Düzkaya, gecesini gündüzüne katarak çalışırlarsa Konyaspor yeni adımlar atabilir. Kredileri mutlaka var.  

Konyaspor için hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar