Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’da kongre kolpaları

26 Eylül’de Konyaspor’un kongresi var. Bayram öncesi yoklama çekmeye başladılar. Argoda bir tabir var, “Kolpa” diye. Sahte, hileli anlamında kullanılıyor. Bu yoklamalar da tam anlamıyla kolpa.

Konya’da bazı iş adamlarını birileri aramış. “… Bey yönetim için liste yapıyor. Seni de aramızda görmek isteriz” demiş. Birkaç kişiden daha duyunca o eski yöneticiyi aradım. “Abi ne iş”? dedim. “Nereden çıktı abim. Benim işim olmaz. Aday falan değilim” dedi. Eski bir başkanı aradım. O da aynı şeyleri söyledi.

Beyanı esas alacaksak eğer durum bu. Sonra yine başka isimler çıktı. Uzatmadan söyleyeyeyim: Konyaspor’da şu an yönetime aday olmak dönen tekere çomak sokmaktır. Bu kongrenin neden yapıldığı belli… Ahmet Şan da “bırakacağım” falan demediğine göre havayı bulandırmanın gereği yok. Amaç kolpa adaylık dedikoduları dolaştırıp yönetimi sıkıştırmaksa o da hoş değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek istemediği sürece kimse Konyaspor yönetimine de aday olamaz. Yönetimin kulübü harika yönettiğini falan söylemiyorum ama bunlar realite. Kabullenmek gerekiyor.

Güven Öten bırakıyor
Kongrede yönetimden ayrılacak bazı isimlerin yerine yenilerinin geleceği konuşuluyor. Bunların en bilineni Güven Öten. Yıllardır Konyaspor’a hizmet ediyor. Son derece beyefendi, çevresiyle iyi ilişkiler kuran, kulübe çıkar ilişkisiyle bağlı olmadığını bildiğim isimlerden Öten, kongre kararı alınır alınmaz Başkan’ı arayıp “ben bırakıyorum” demiş. UEFA’da oynayan, en parlak dönemini yaşayan Konyaspor’dan ayrılmak istemesi de bu işi çıkar için yapmadığının göstergesi. Bazı rahatsızlıkları olduğunu biliyorum, birkaç ismin yönetimi domine etmesinden diğer yöneticilerin rahatsız olduğunu da duyuyorum. Umarız ilerleyen dönemlerde yine Konyaspor’a hizmet etmeye devam eder.

Belediyeler engellilere sahip çıksın
Olimpiyatlarda berbat sonuçlar almaya devam ediyoruz. Federasyonlara trilyonlar harcanıyor ama madalya sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor fakat Paralimpik’teki madalyalar daha çok ses getiriyor. Nazmiye Muslu güzel bir örnek. Belediyeler, özellikle Konya’daki belediyeler engellilerin hayata katılımının en güzel yolu olan spora daha çok önem vermeli. Potansiyel olan yüzlerce engelli çocuğun geleceğin olimpiyat şampiyonları olmaması için hiçbir sebep yok. Yeter ki vizyonu olan belediye başkanları olsun.

Birkaç ay önce ampüte takımıyla futbol maçı yaptık. İltifat etmek için söylemiyorum; gerçekten inanılmaz güçlüler ve harika futbol oynuyorlar. Bu konuda Konya Engelliler Gücü kulübünden destek alınabilir. Büyükşehir, Karatay ve Selçuklu Belediyeleri lütfen bu konuda daha duyarlı olun. Hem sportif başarıya hem de engellilerin hayata katılımına katkıda bulunup bir taşla iki taş vurmuş olacaksınız.  

Önceki ve Sonraki Yazılar