Bayramların sonrası

       Her  Bayramın  bir  de  sonrası  vardır .  o  gelişin ve  bir  de  gidişi   var  ya . işte  işin  püf  noktası  orada  saklı . Allahın  bereketi   Nur  olmuş yağar  tepemize ..

       İnsanlar  karınca  misali  evinde  işinde  çarşıda  pazarda yolda  yolakta …

       Ev  temizlikleri , düzen  intizam , alışverişler  hesap  kitap  gelir  gider  alacak  verecek  hepsi  ince  ayardan  geçer ..

       Hele  gurbetçilerin  tatlı  bir  telaşı  var  ki  hem de  ne  telaş .  Öyle  ya  Ana  Babalar  oğullarını  torunlarını kızlarını gelinlerini  dört  gözle  beklemektedirler  .  Onlar  da büyüklerine  kavuşmanın tatlı  heyecanı  ve de  Helecanı   içindedirler .

       Kurbanlar  kesilir, kucaklaşılır , ziyaretler yapılar , küsler  dargınlar  barışır Sosyal hayat  düzene girer ..

       Çarşı  Pazar işleri  hareketlenir,  raflarda aylardır  bekleyen  mallar  sık  sık  el  değiştirir., ölçülür  biçilir  pazarlıklar  yapılır alınır  satılır .. Hiç kimse  de her  yıl  gelen bu   Bayramlardan şikayetçi  değildir  .

       Gurbetçilerin  Bayram  dönüşleri  de bir başka dır . Bilene  gurur aynasıdır bu  manzaralar .. Anadolu  şehirleri  ile  köyleri Kentleri  ile erzak   ambarıdır.  Bereketi  sonsuzdur  bitmez tükenmez yiyecek içecekler. Çoğalır  artar  tükenmez ..

       Gurbetcilerin  bu bayram  dönüşü   bu  nedenlerle  çuvallar  ve  valizler  dolusu erzak  ile  araba  bağajlarında  yerini  bulmaktadır.

       Bu  ne  büyük kutsal bir  ihtişam  böyle… Alan  sevinçli  veren  sevinçlidir . Hem  de her şey  her  hareket  canı  gönüldendir .

       Eh  biraz tefekküre dalıp  düşünmek gerekir ise  bu  sistem  iyi kurulmuş  düşünülmüş bir sistem . Türk  toplumu  arasında  böylesine devam  ettiği  müddetle  bu  memlekette  yaşayan  insanların  sırtı  yere  gelmes   kimse  aç  kalmaz .

       Söz  Bayramlardan açılmış iken  biraz da  Kurbanlıklardan bahsedelim  isterseniz . Bazı  kimselerden işitiyoruz . O gün  yani  Kurban  bayramı  münasebeti ile  milyonlarca hayvan kesiliyormuş.. İyi  değerlendirilmiyor  imiş   Hayır .. ZAMANIMIZDA  Kurban etleri ve diğer sakadatı   değerlendirilmektedir . Bazı  istisnalar  hariç .  Dünyada  hayvan  nesli bitip  tükeniyor  mu  ?  hayır  . Aksine  çoğalmaktadır .  Bu  çoğalmanın iki nedeni  var.  Bunlardan birincisi Koyun  senede bir bazı yörelerde iki defa yavrulamakta her seferinde  bir iki adet yavru vermekte  ama  nesli  azalmamaktadır .  İkincisi  , Köpekler  senede birkaç  defa  doğum yapmakta ve her  seferinde yedi  sekiz yavru  üretmekte olduğu  halde  neslinin bereketi  yoktur .

       O halde  var bunun KUTSAL BİR  SEBEBİ . ..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.