Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’a yakışmayan sonuç

Akhisar Belediyespor Konyaspor için iyi hazırlanmış. Ali Çamdalı, Volkan ve Amir üçlüsünün orta sahadaki gücünü hesap ederek topu orada fazla tutmadan hemen kanatlara attılar. Tolunay Hoca büyük ihtimalle Mehmet Uslu’nun oynayacağını bilmiyordu ama maç başladıktan sonra o bölgeye hücumda daha fazla ağırlık verdi. Hızlı oynadılar ve ceza sahasına çabuk inmeye çalıştılar. Sık sık Rodallega da Uslu’nun bölgesine gidince sol stoper oynayan Vukoviç hayli zorlandı.

Hoca’nın Ali Turan’ı oynatmamasını ise biraz anlamak gerek. Savunması iyi olsa da takımı öne doğru itecek top hakimiyeti yok. Jonsson eğer savunmasını geliştirirse savunmadan çıkarken yapılan top kayıpları çok daha aza inecek.

Akhisar baskı kurmaya çalışırken Konyaspor da hızlı çıkışlarla rakibini üç kez iyi sıkıştırdı. Birinde Mehmet Uslu’nun evlere şenlik topa vuruşu, ikincisinde ise Bajiç’in şanssızlığı ev sahibini kurtardı. Ömer Ali’nin bencilliği ise ilk yarıda skorun Konyaspor lehine bozulmamasının üçüncü önemli sebebi oldu. Yeşil Beyazlılar’ın rakibi yavaşlatmak için hayli sert oynaması da dikkat çekiciydi.

İkinci Konyaspor kendi oyununu oynamak yerine daha fazla Akhisar’a ayak uydurdu. Savunmaya daha çok çekildi. Ceza alanı önüne yığınak yapan Akhisar, çok önemli pozisyonlar buldu ve Kaleci Serkan harika kurtarışlar yapmasa rezil bir sonuç ortaya çıkabilirdi.

Yenilen golde, yukarda savunma zaafından bahsettiğim Jonsson’un kornerde hava topunda yaptığını görünce daha da karamsarlaştım. Bakalım Aykut Hoca ilerleyen haftalarda bu devşirmeyi adam edebilecek mi?

Konyaspor çok kötü bir yenilgi aldı. Oynanan futbola ve karşılıklı pozisyonlara baktığımızda beraberlik hak gibi görünüyor ama Yeşil Beyazlılar, nedendir bilinmez, kötü oynadı ve yenebileceği ya da en az beraberlik alması gereken karşılaşmayı mağlubiyetle kapattı. Daha vasat futbolla daha iyi takımlardan rahat üç puan alan Aykut Kocaman’ın takımına yakışmayan bir sonuç oldu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar