Servet R. Çolak

Servet R. Çolak

Yeni sistem savaşlar

2003 Mart ayında ABD, Irak’ı işgal etmeye başladığında çocukluktan gençliğe geçiş dönemlerimdi. Başkan George W. Bush, her gün TV ekranlarına çıkarak bölgenin istikrarı ve Irak’a demokrasi gelmesi için ABD güçlerinin ülkeye girdiğini söylüyordu. Bush gitti, yeni ABD başkanı Obama oldu, simdi de o gitti; yepyeni başkan Trump geldi... Hala Irak’a demokrasi gelmedi...

Yıl 2016 oldu, Ortadoğu’da amaçları olan büyük ülkeler artık gerilla savaşı yapmaktan vazgeçti.  Herkes sistem değişikliğine gitti ve yeni bir yöntem geliştirdiler. ‘Maşa Terör Örgütleri’ Bu sistemle önceden altyapısını yaptıkları örgütlere sadece ekonomik ve istihbarat desteği vererek kendi amaçlarını gerçekleştiriyorlar. Ortadoğu halkının analizini iyi yapan bu ülkeler kimin neyden hoşlandığını, nelere şartsız inanacakların, hangi vaatler uğruna gözü kapalı dalacaklarını da biliyorlar. Böyle bir sistemle insan zayiatı vermeden politik baskılarla da Ortadoğu’dan istediklerini alıyorlar. Her şeyi bilen bu ülkeler yönettikleri gruplarla birbirlerine üstünlük göstermeye devam ediyorlar.

Bu sistem de artık yeni yılda yıkılacak gibi görünüyor. Maşa terör kullanma sistemi tamamen bitmese de sadece kişilere olan eylemler artacağı kanısındayım.

 Bu kanıya varmamın en büyük nedeni ise Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikast... Neden yapıldı bu suikast. Rusya’nın kendi çıkarlarında Ortadoğu’da başarılı politikalarının arkasındaki isimde Karlov’du.  Suikastten sonra Türkiye’ye gelen  Rus uzmanlar, tetikçinin telefondaki şifreleri çözmeye başladı ve bu olayın arkasındaki ülkeleri tek tek bulmaya başladı. Tabi ki bulunan veriler hangi ülkeye aitse inkâr politikalarına yönelecekler. Tabi Rusya’da biliyor en ufak bir delilin Türkiye’ye ait olmadığını. Bu olaydan sonra Rusya, bundan sonra nasıl bir yöntem uygulayacak gerçekten merak ediyorum.  Suikast olayı grup savaşlarını bitirecek mi? Bana kalırsa Rusya bu olayın öylece bırakmayacak. Artık dünyanın hiçbir ülkesi ‘Benim ülkemde terör olayı olmuyor’ diyemeyecek gibi.

Peki Ortadoğu’nun en istikrarlı ender ülkelerinden  Türkiye neler yapacak? Bu savaş artık değişiyor. DAEŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C gibi birçok terör olaylarıyla uğraşan sevgili ülkem bundan sonra da değişen yöntemleri dikkate alıp yeni savunma sistemleri geliştirse bari...

Ortadoğu’daki oyunların tüm sonuçları ülkemiz üzerinden yapılmaya kalkışılsa da Türkiye yine de müthiş gücünden ödün vermeyecek. Bu olayların sürüp giderken elbette maddi  harcamalar ve manevi kayıplar vereceğiz. Bunlardan her birini savuşturacağız. Güçlü bir ülke olmak çok basit olmadığını biliyoruz. Bu olaylardan en güçlü ülke olarak çıkacağımıza da inanıyoruz. Bundan sonraki yıllarda yeni yeni eylemler geleceği ufukta göründü. Her yıl geçtiğimiz seneden daha da felaket geçiyor. Yeni yıl herkese için yeni düzenler getirecek. 

Biz Türkiye olarak her şeyin farkındayız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.