Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor şeytan çıkardı

Sonunda Konyaspor, futbol şeytanının bacağını kırdı. Bu şeytan zor durumlarda Konyaspor’un işine karışmıyordu. Yani puana ihtiyacı olduğu zaman, galibiyete ihtiyacı olduğu zaman yeşil-beyazlılar, gücünü ortaya koyup rakibinden istediğini alıyordu. Ancak ne zaman camianın kendisinden beklediği sıçramayı yapacak olsa bu futbol şeytanı yani Konyaspor’un aslında kendi içindeki şeytan ortaya çıkıveriyordu. Bu sezon üst üste üç galibiyeti bir arada görmek uzun süredir nasip olmadı. Ama artık Konyaspor nasıl bir takım olduğunun futbolcular nasıl bir camiaya mensup olduklarının farkına varmaya başladılar. Sivas deplasmanında gelen galibiyet bunun en büyük göstergesi oldu.

Şeytan ilk yarıda yine sahadaydı. Hiçbir şey yapmayan Sivasspor karşısında Konyaspor da tutuk bir görüntü sergiledi. Servet ve Fransergio arasında kaybolan Tayfun’u bulmaya çalıştılar. Tabi başarılı olamadılar. Neca’nın orta sahada kaybolmasıyla da Eren’in götürdüğü toplar yeterli olmadı. İlk yarının ortasında Sivasspor’un kornerden bulduğu gol Konyaspor’u hareketlendirmeye yetmedi. Ama ne zaman Halis Özkahya devrenin bittiğini gösteren düdüğü çaldı. İşler o zaman değişti. Konyaspor’un içindeki tutukluğa, cesaretsizliğe neden olan şeytanı Nurullah Sağlam çıkardı.

İkinci yarı daha geniş alanda oynanan futbol, Neca ve Erman Özgür’ün rahatlamasını sağladı. Alan genişleyince Sivasspor da kontra atak ve uzun toplarla bulduğu pozisyonları adeta unuttu. Ama öyle bir ikinci yarı ve öyle bir Neca vardı ki ben izlemeye doyamadım. Servet ve Fransergio’dan oluşan uzun Sivas defansı oyunda bir anlamda aldatmaca için kalan Tayfun’la uğraşırken, Portekizli’yi unutuverdiler. Defansın arkasına öyle güzel sarktı ki orta sahadaki oyuncular onu ara toplarla öyle güzel gördüler ki Türkiye Ligleri’nde fazla görmeye alışkın olmadığımız türden tertemiz iki gol izledik.

Bu galibiyet Konyaspor’un önünü açacak. Bu galibiyette Nurullah Sağlam ve özgüvenini yakalayan futbolcular çok büyük pay sahibi. Çünkü rakip, Konyaspor’un galibiyetinde fazla rol oynamadı. Alınlarının teriyle ve ortaya koydukları futbol zekâsıyla üç puanı büyük Konyaspor camiasına kazandırdılar.

Trabzon ve diğer zorlu maçlar artık zor olmamalı. Kolay olması gerektiğini içlerindeki futbol şeytanını sahada adeta kendilerini dizginleyen o şeytanı çıkararak ispatladılar. Şimdi sıra çıkış yakalayan Ziya Doğan ve Ceyhunlu Trabzonspor karşısında taraftara iyi futbol ve bir galibiyet hediye etmeye geldi.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar