Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor sakin kazandı

Konyaspor, Hacettepe karşısında beklediğimden daha kolay galibiyet aldı. Maç öncesi, lige havlu atmasına rağmen Hacettepe’nin yeşil beyazlıları zorlayacağı görüşü hakim. 10. dakikada Bülent yokladı kaleyi. Sonrasında biraz daha yüklenmek yetti. Kratochvil’i ısrarla isteyen ve aldıran Giray Bulak, ne kadar isabetli bir tercih yapıldığını bir kez daha gösterdi. Gücü üst düzeyde olmasa da profesyonelliğinin zirvesinde. Hem defansa hem de duran toplarda golcülere yardımcı. Attı yine golünü.

Sonra devre bitmeden ikinci gol geldi. Yine karambol bir pozisyon. Beşiktaş maçı dışında faydalanmak mümkün olmayan Serhat Akın golünü attı. “Bu moralle kalan haftalarda daha faydalı olur” dedik. Ama sağolsun Nalçacı Grubu bu maçta bir garipti. Maça başlamadan yöneticilere küfürler, sonra gol kaçıran Serhat’ı yuhlamalar. Sayın Tahir Akyürek’e göndermelerde bulunmalar. Ne yaptıklarını anlamak güç.

Neyse ki Konyaspor kazandı. Mutlaka kazanılması gereken bir maçı çok da zorlanmadan alan yeşil beyazlılar, Gençlerbirliği maçına biraz daha rahat çıkacak. Ama keşke rahat olmasalar. Konyaspor ne zaman rahatlasa kazanması gereken maçları hüsranla bitirdi. Biraz daha sıkmak gerekiyor.

YÖNETİM KULİSLERİ BAŞLADI

Şöyle bir düşündüm maçtan önce. Konyaspor, süper lige çıktığı ilk 3 yıl sıkıntı yaşamadı. Ondan sonra ise her yıl, “Yönetim ne olacak? Devre arası transfer olmazsa takım düşer. Kim getirdi bu futbolcuları? Bu maçı almazsak düşeriz. Bu yönetim gitsin. Paralı yönetim gelsin. Belediye işe el atsın” diyerek tedirgin sezonlar geçirdi. Şimdi ise yine aynı şeyler konuşuluyor. Kongre haberleri, yerel seçimler, “Bu yönetimin cesedi bile ligi bitirir” açıklamalarının ardından yine kulisler kaynamaya başladı. Konyaspor’u düşünenlerin ilk önceliği takımın ligde kalması olmalı. Ancak sezon sonu yapılmasına kesin gözüyle bakılan genel kurul için hazırlıklar şimdiden yapılmaya başlandı. Mehmet Ali Kuntoğlu’nun haftalar önce görevi bırakmak istediği ancak yakın çevresinin beklettiği konuşuluyor. En çok konuşulan isim ise Ahmet Şan. İyi niyetle çalışmasına rağmen Konyaspor’da yaşadığı acı tecrübelerden sonra Sayın Şan’ın ne düşündüğü merak konusu oldu. Üçüncü kez kulübün başına geçmesi nasıl bir artı sağlar, bilinmez? Ama bu konu daha çok konuşulacak gibi görünüyor. Çünkü söylentiler bir aydan fazla bir süredir dillendiriliyor.  

Artık Konyaspor’da isimler değil, bu borç yükü altında kalıcı gelirlere sahip bir yapılanmanın hayata geçirilmesi önem taşıyor. Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un üç kulübü bir havuzda buluşturacak anonim şirket önerisi en akılcı yaklaşım. Ancak farklı nedenlerle hayata geçirilmesi zor görünüyor.

Tüm bunlar şu an ikinci planda olmalı. Öncelikle bu sezonun kazasız atlatılması gerekiyor. Kaza olursa zaten Konyaspor olmaz.

İHTİYAÇ MESELESİ

Hafta içi çalkalandı Konya. Olayın baş aktörü Erhan Albayrak. İddiaya göre fuhuş çetesinin teknik takibi sırasında “arayan” numaralardan biri de Erhan Albayrak’a ait. İki futbolcunun daha ismi geçiyor. Yerel basın habere yer vermiyor. “Konyaspor zarar görmesin” diye. Ama tüm Türkiye biliyor. Dolayısıyla Konya’da öğreniyor. Kimden, ne gizleniyorsa? Neyse iyi niyet gösterilmiş oldu.

Hacettepe maçının kadrosunda Erhan ve Celalettin yok. Maç sonu Giray Bulak açıklama yapıyor: “Hoş bir durum değil. Bu işler biraz daha “secret” olmalı. Sansasyonel bir haber olduğu için oyuncular etkilendi. Çok fazla telefon aldılar. Bu yüzden kadroya almadım.”

Anadolu Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Oralöz sordu: “Erhan Albayrak ‘Genciz, bekarız, anlayış bekliyoruz’ dedi. Siz ne diyorsunuz?”

Bulak cevap verdi: “Evet tabi ki bu futbolcular genç insanlar. Cinsel ihtiyaçları var. Zaten aksi durumda sapkınlık olur. Ancak bunun basına yansıması sansasyon yarattı. Daha secret olmalı. Gerekeni yapacağız”

Futbolu az çok takip eden, ya da magazin programlarını izleyenler bile futbolcuların özel hayatlarının hayli hareketli olduğunu bilir. Aşk, kaçamak, çapkınlık olunca sorun olmuyor fakat fuhuş operasyonuyla anılınca telefonlar susmuyor. Şimdi Konyaspor yönetimi ne yapacak merakla bekliyorum. Emsal niteliğindeki olaylara bakarak hareket etmeleri doğru olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar