“Cola yerine ç.şinizi için”

Haftalardır bana ulaşan e-maillerde teşekkürden daha ziyade kolalı içeceklerin satışının nasıl engelleneceğine ilişkindi. Bunun için basın desteği almadan başarılı olunmayacağı da belirtilmiş. Ben de düşündüm ki; köşe yazılarını da okutan yazı başlığıdır.

Basın-yayın organları, Cola’yı üreten ve pazarlayanları karşılarına alarak böylesi bir kampanyaya kesinlikle destek vermezler. Türk basının durumu “kurtuluş savaşı” öncesi işini yapan Babıâli basın ile bire bir aynıdır. Yine işini yapıyor. Bu nedenle basının varlığını ve oralarda yazanları bir kenara bırakın, aklınıza takılan konuları bana ve gazetemize  ‘haber@memleket.com.tr’ye lütfen e-mail atın.

Sevgili nitelikli okurlar; kendi doğrularınızı, haklılığınızı ve kararlığınızı ortaya koyun. Eğer böyle bir irade ortaya koyarsanız, o basın-yayın organlarının Cola’yı desteklemeye güçleri kesinlikle yetmez. Milyarlarca insanın yaşadığı Çin’de devrim basın-yayın organları ile değil, kulaktan kulağa oldu!...

İlk adım atacaklar arasında, öğrenci velileri ile çocuklara geleceğimiz diyenler var…

Yetkili makamlardan öğrendiğime göre, Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından 17 Nisan 2007 tarihinde valiliklere yollanan, “…kolalı içeceklerin satışının yapılmaması-caydırılması… (Okul Kantini Denetim Formu madde, 26)” yönündeki genelge konusunda okul kantinlerinde Cola’lı içeceklerin satılıp satılmadığını kontrol edin… Çünkü aynı genelgede, “Okul Kantini Denetim Formu” da var. Bu formun, “okul müdürünün kendisi veya görevlendireceği bir müdür yardımcısı başkanlığında kurulacak bir komisyon tarafından ayda en az bir kez” kontrol edilerek doldurulması istenmektedir.

Eğer okul kantininde Cola dolabı, Cola reklamı varsa veya açıkça satışı yapılıyorsa yine aynı genelgeden takip edebilirsiniz. “Acil durumlarda gereği için Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinin gıda denetçilerini kontrol ve denetim için davet edebilirsiniz.”

İnsanlarda “bağımlılığı” artırmak üzere var edilen Cola’nın hedefi çocuklardır. Cola’da çocukları “bağımlı” kılacak, alkol ve uyuşturucu var, dişlerini çürüten, midelerini yakan asit var asit… Alın colayı arabanızın küflene tamponuna sürün, tuvaletinize dökün ve biraz bekledikten sonra sifonu çekin tuvaletinizin fayansı bembeyaz olacaktır. Tüm bunların yanında Cola’nın özünde; Cochineal (Coccus cacti ve Dactylopius) isminde Opuntia cinsi kaktüs üzerinde yaşayan böcek ve asit var. (Cola’nın sırrı böcek olunca tabii ki açıklamam diyor…)

Yolunuzun üzerinde bir okul varsa direkt kantinine gidin… Eğer okul kantininde Cola satılıyorsa, okul müdüründen “Okul Kantini Denetim Formu” isteyin, denetlenip denetlenmediğini kontrol edin. Tüm bunlar en fazla “10 dakikanızı” alacaktır. Unutmayın yaptığınız, çocuğunuzu korumak ve vatandaş duyarlılığıdır.                             

Çocuğunuz ve hatta ülkenizin geleceği için yalnızca 10 dakika ayıracaksınız.

Bu bilince erişen toplumları hiçbir plan alt edemez… Sonrası ise “çorap söküğü” gibi gelecektir. Ya Allah aşkına etliekmeğin yanında colanın ne işi var? Su böreğinin yanında colanın ne işi var? Unutmayalım ki bizlerin kültüründe cola yok; şerbet var ayran var, soda var, şalgam var, meyve suyu var, Ankara, Niğde gazozu var; mademki asitli meşrubat içeceksin bari gazoz iç.

Evet, yalnızca “10 dakika” yeterli. Bir düşünün “10 dakika” nerelerde geçirmiyorsunuz… Ya sayın anneler, dokuz ay on gün karnınızda taşıdığınız çocuğunuz için “10 dakikalığına” okul kantine uğramayacak mısınız? Ya çocuklarının kötü alışkanlıklardan korumak isteyen babalar, eve neden cola alırsınız ki, çocuklarımız geleceğimiz diyen Ankara’daki büyükler okul kantinini kontrol etmeyecek misiniz?

Bizler  ise hukuki yollarda Cola’nın sırrım dediği, “EC (European Community)120-Carminic Acid” içeriğini ambalajlarına yazıncaya kadar mücadelemize devam etmeliyiz. Bu konuda da benden yardımını esirgemeyen Muammer Karabulut’a teşekkürlerimi bir borç bilirim. Çocuklara lütfen “10 DAKİKA” Ayırın… Lütfen…

Hoşca, Colasız, sağlıcakla kalın, ama en önemlisi Adam gibi Adam kalın.

 

***

COLA İÇEN BABALARA

 

BABA

 

Evimizin direği

Altın gibi yüreği

Eşek gibi çalışır

Sanki sağmal ineği

 

Ona biz baba deriz

O getirir biz içeriz

Bulamayız dünyada

Onun gibi bir keriz

 

Varlık yokluk bilmeyiz

Sıramızı vermeyiz

Colamız gelmezse

Babamızı sevmeyiz

 

Hasta oldum diyemez

Biz doymadan yiyemez

Ne man kafa varlıktır

Cola içmeden geniremez.

 

Etrafını sararız

Çocuk gibi dalarız

Colamızı olmazsa

Anamızı salarız

***

BUNLARI BİLİYOR MUSUZ?

*ABD’de Cola taşıyan şoförlerin kimyasal madde taşıma lisansı olması gerektiğini…

*Cola’nın gerçek renginin yeşil olduğunu…

* Ünlü besteci Beethoven'in son bestesini, sağır olarak yaptığını...

* Paris'teki Versailles Sarayı'nın 1300 odası olduğunu ve hiç tuvaletinin olmadığını...

* Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplayacağını...

* Eyfel kulesinin yapımında toplam 6400 ton ağırlığında 18.100 adet demir parçası kullanıldığını...

* Süleymaniye camiinin 4 minaresi olmasının sebebinin, Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefenin de Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işareti anlamına geldiğini...

* Bir insandaki toplam damar uzunluğunun 150 bin km. ve dünya ile güneş arasındaki mesafenin de 150 milyon km. olduğunu...

* Osmanlı sultanlarının ve bazı âlimlerin başlarındaki kavukların, kefenlerinden oluştuğunu, sık sık ölümü hatırlayıp ona göre karar verdiklerini, ayrıca öldükleri zaman hemen başlarındaki kefenle defnedildiklerini...

* Bir futbolcunun topa her kafa vuruşunda, beyninden 1000(bin) hücrenin öldüğünü...

* Ortalama bir insanda 30.000-100.000 adet saç olduğunu, her gün yaklaşık 100 tanesinin döküldüğünü...

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum